Szkoły są zamknięte - odbywają się zajęcia online. Nasi uczniowie nadal pracują i rozwijają swoje umiejętności. Chcielibyśmy zaprezentować „niewielką” galerię prac uczniowskich. Wyobraźnia i kreatywność dzieci nie ma granic. Uczniów należy pochwalić za ich pracę, systematyczność oraz pomysłowość.
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
W piątek 02.10.2020 r. obchodziliśmy X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W ramach projektu każda klasa III wykonała plakat „ Sposób na tabliczkę mnożenia” i wyłoniła Klasowego Mistrza Tabliczki Mnożenia. W klasach starszych, na lekcjach matematyki odbywały się różnego rodzaju konkursy, gry i zabawy związane z tabliczką mnożenia oraz wybierano klasowego ESKPERTA TABLICZKI MNOŻENIA.
Podjęte działania pozwoliły na powtórzenie i utrwalenie znajomości tabliczki mnożenia, a przede wszystkim stanowiły okazję do nauki przez zabawę.
30
SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2020
18 września 2020 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji akcji „Sprzątanie Świata – Polska 2020”. Tym razem przedsięwzięciu przyświecało hasło „PLASTIK? REZYGNUJĘ. REDUKUJĘ. SEGREGUJĘ".
Zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa, dzieci przystąpiły do działań i pozbierały śmieci znajdujące się w okolicy naszej szkoły. Ponadto niektórzy uczniowie, kontynuując akcję szkolną zaangażowali się dodatkowo w swoim czasie wolnym. Udali się z rodzicami w bardziej odległe tereny miasta, by oczyścić je z niepotrzebnych śmieci. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły postarali się, aby otaczające ich środowisko stało się czystsze i piękniejsze. Wszystkim zaangażowanym osobom serdecznie dziękujemy.
17
KLASA I F POMAGA OLUSIOWI
Klasa I f bierze udział w zbiórce pieniędzy prowadzonej przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w Starogardzie Gdańskim. Członkowie drużyny MDP przeprowadzili zbiórkę do puszek na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Juliusza Słowackiego w Starogardzie Gdańskim. Dzieci z klasy 1 f postanowiły podarować Olusiowi część swojego kieszonkowego. Ten czyn jest godny pochwały i naśladowania. Uczniowie solidaryzują się z Olusiem. Oprócz tego dzieci z klasy I f wraz z wychowawcą panią Justyną Erdman postanowiły dodatkowo wspierać akcję „Oluś pokona SMA” zbierając plastikowe nakrętki.
3
WYNIKI KONKURSU "KANGUR - ONLINE"
Konkurs matematyczny KANGUR w tym roku odbył się online na platformie dzwonek.pl. W naszej szkole, jak zawsze, cieszył się ogromną popularnością. W konkursie wzięło udział 61 uczniów. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę - był nim tangram. Za wyróżnienie dodatkową nagrodą była książka, a za wynik bardzo dobry bon do empiku. Wśród naszych uczniów mamy jeden wynik bardzo dobry. Uzyskał go Kacper Pepliński z klasy II. Otrzymaliśmy też jedenaście wyróżnień - Hubert Konieczka z klasy II, Dominik Walkusz oraz Barbara Tulińska z klas III, Magdalena Zielke z klasy IV, Tymoteusz Konieczka, Marek Zarzecki, Patryk Zienkiewicz z klas V, Kinga Kaszubowska, Mateusz Rogiński z klas VI oraz Adrianna Mańkiewicz i Adam Piotrowski z klas VII. Bardzo się cieszymy i jesteśmy dumni z naszych uczniów.
NASI LAUREACI POMORSKIEJ LIGII ZADANIOWEJ
W czerwcu rozstrzygnięty został wojewódzki etap Pomorskiej Ligii Zadaniowej w ramach projektu "Zdolni z Pomorza". Nasi uczniowie uzyskali następujące wyniki:
Julia Bakuła kl. VIII f - tytuł Laureata konkursu z fizyki,
Adam Reszka kl. VIII d i Aleksandra Mechlińska kl. VIII b - tytuł Finalisty konkursu z fizyki,
Blanka Pyryt kl. VII - tytuł Finalisty konkursu z biologii.
Natomiast Karolina Zienkiewicz kl. VIII a uzyskała tytuł Finalisty z czterech przedmiotów: fizyki, matematyki, biologii oraz kompetencji społecznych. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
PRACE PLASTYCZNE - WYOBRAŹNIA I KREATYWNOŚĆ NASZYCH UCZNIÓW
Od 25 marca szkoły są zamknięte - nie odbywają się w nich zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Nie oznacza to jednak, że uczniowie nie pracują, nie zdobywają wiedzy, nie rozwijają swoich umiejętności. Chcielibyśmy zaprezentować „niewielką” galerię prac uczniowskich. Wyobraźnia, kreatywność okazała się większa od lęku przed wirusem! Uczniów należy pochwalić za ich pracę, systematyczność oraz pomysłowość.
48
KTO SOKI PIJE, TEN DŁUGO ŻYJE!
9 marca uczniowie klasy II e przyrządzali soki owocowo-warzywne oraz desery jogurtowe. Soki mają kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy i rozwoju naszego organizmu. Te zrobione własnoręcznie są najzdrowsze, ponieważ nie zawierają dodatku cukru, sztucznych barwników i konserwantów. Dostarczają wielu cennych witamin oraz makro i mikroelementów, dlatego uodparniają organizm na choroby i dają mnóstwo energii. Natomiast desery jogurtowe zawierają żywe kultury bakterii, przez co wspomagają pracę jelit.
Po starannym umyciu rąk i przygotowaniu stanowisk dzieci zabrały się do pracy. Nasze soki powstawały głównie na bazie marchewek i jabłek, natomiast do deserów przydały się jogurty naturalne, nasiona chia i inne owoce m.in. kiwi, pomarańcze, truskawki i banany.
Uczniowie przekonali się, że warzywa i owoce w postaci soków oraz jogurty naturalne ze zdrowymi dodatkami są przepyszne. Miejmy nadzieję, że na stałe wprowadzą je do swoich jadłospisów.
16
POMORSKA LIGA ZADANIOWA
W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie biorą udział w Pomorskiej Lidze Zadaniowej organizowanej w ramach projektu Zdolni z Pomorza. Na etapie powiatowym mamy pierwsze sukcesy. Laureatami tego etapu z poszczególnych przedmiotów zostali: Karolina Zienkiewicz (kl. VIII a) z fizyki, matematyki, biologii i kompetencji społecznych; Aleksandra Mechlińska (kl.VIII b) Julia Bakuła (kl. VIII f) i Adam Reszka (kl. VIII d) z fizyki; Blanka Pyryt (kl. VII a) z biologii. Adam Reszka (kl.VIII d) i Kacper Przybyszewski (kl.VIII e) zostali finalistami etapu powiatowego z matematyki. Wszyscy laureaci będą brali udział w zmaganiach na etapie wojewódzkim w Gdańsku w dniach 14.03 i 28.03.2020. Życzymy dalszych sukcesów.
6
SUKCES NASZYCH UCZENNIC
Dnia 7 lutego w Wejherowie odbył się wojewódzki etap Konkursu Języka Polskiego dla uczniów klas IV - VIII szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice:
Aleksandra Mechlińska z klasy VIII B,
Martyna Buda z klasy VIII F,
Lena Gomuła z klasy VIII D
oraz Marta Alechniewicz z klasy VIII D.
Miło nam poinformować, iż wszystkie cztery uczennice uzyskały tytuły FINALISTEK Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
PROGRAM EDUKACYJNY „PRZYSTAŃ EKOLOGÓW”
W naszej szkole realizowany jest program ekologiczny, w którym udział biorą uczniowie klasy ósmej. Celem programu jest rozbudzenie świadomości ekologicznej wśród młodzieży, poznanie zagadnienia zrównoważonego rozwoju w oparciu o warsztaty i spotkania ze specjalistami ds. ochrony środowiska z zakładów chemicznych. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach na temat:
- produkcji papieru i zrównoważonej gospodarki leśnej,
- jakości wód podziemnych Starogardu Gdańskiego i procesu uzdatniania wody (Star-Wik Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji)
- PCV i innych opakowań, recyklingu.
Odwiedziliśmy oczyszczalnię ścieków Zakładów Farmaceutycznych Polpharma, w której poznaliśmy proces oczyszczania ścieków. Zaproszono nas również do akredytowanego laboratorium w Zakładach Farmaceutycznych Polpharma, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak wygląda profesjonalne laboratorium i jak przeprowadza się analizę jakości wody.
Wybraliśmy się również na rajd brzegiem Morza Bałtyckiego, podczas którego poznaliśmy walory tego akwenu.
Opiekunem programu jest nauczycielka chemii, pani Agnieszka Wielczyk.11
KILOMETRY DLA SCHRONISKA
"Kilometry dla schroniska. Uśmiech dla jego podopiecznych." To hasło spotkania naszych ucznióz uczniami I LO w ramach projektu zwolnionych z teorii. Rozmowa na temat opieki nad zwierzętami i sposobu pomocy przebywającym w starogardzkim schronisku zwierzętom, to temat, który przedstawili dzieciom przesympatyczni uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego. Spotkaniu towarzyszyły wymiana informacji i wspaniałe zabawy ruchowe.
18
POMORSKIE MECZE MATEMATYCZNE
W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy nasza szkoła bierze udział w Pomorskich Meczach Matematycznych. Uczniowie klas siódmych i ósmych rywalizują w kategorii junior. Za nami już rozgrywki z drużynami z Malborka i Kwidzyna. 4 lutego czeka nas pojedynek z Gniewem.
Pomorskie Mecze Matematyczne to jedyne w swoim rodzaju drużynowe konkursy matematyczne prowadzone są w formule, która wspaniale promuje zarówno samą matematykę, jak i zajmowanie się matematyką oraz przede wszystkim uczniów, ich nauczycieli i macierzyste szkoły. Każdy mecz, bo o takiej rywalizacji tu mowa, poprzez swoją oprawę, staje się świętem matematyki. Rozgrywki owocują nowymi przyjaźniami między uczniami, nauczycielami i szkołami, współpracą kółek matematycznych, wspólnymi wyjazdami i innymi wydarzeniami. Mecz to nie tylko rywalizacja, ale także fantastyczna okazja by nauczyć się czegoś nowego, zdobyć doświadczenia w publicznych wystąpieniach oraz prezentowaniu własnych racji.9
ŻYWA LEKCJA PRZYRODY
Powrót do szkoły po świątecznej przerwie rozpoczęła ponownie "Żywa lekcja przyrody", podczas której nasi uczniowie już kolejny raz mogli obejrzeć z bliska żywe gady (kameleony, gekony), owady (modliszki, patyczaki, straszyki, liśćce, karaczany) i pajęczaki (pająki, skorpiony). Prezentowane zwierzątka były małe i duże, szare i kolorowe, piękne i budzące skrajne emocje.
Nietypowe spotkanie z przyrodą okazało się bardzo interesujące. Poza zdobytą nową wiedzą na temat ich budowy, sposobu odżywiania i tego, gdzie występują, dzieci mogły niektóre z nich potrzymać na rękach - oczywiście pod okiem ich właściciela. Dostarczyło to wiele radości i niezapomnianych wrażeń.
Żywa lekcja przyrody była dla uczniów bardzo cennym doświadczeniem. Z pewnością na długo zostanie w pamięci i być może będzie inspiracją do nowych zainteresowań wśród naszych milusińskich.11
KONKURS ORTOGRAFICZNY
Prezentujemy wyniki szkolnego konkursu ortograficznego:
klasy V:
I miejsce: Elżbieta Witczak kl. V a
II miejsce: Nadia Kołodziejska kl. V c
III miejsce: Anna Topolska kl. V e
klasy VI:
I miejsce: Lena Guz kl. VI d
II miejsce: Amielia Rychlicka kl. VI d
III miejsce: Nikola Grabowska kl. VI c
klasy VII - VIII
I miejsce: Julia Witkowska kl. VIII f
II miejsce: Katarzyna Glaner VII c
III miejsce: Amelia Gidzińska kl. VIII b
wyróżnienia:
Tadeusz Banach kl. VII b, Blanka Pyryt kl. VII a, Kinga Jarzyńska kl. VIII c
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
SPOTKANIE Z PANEM MARCINEM KOSTRZYŃSKIM
Dnia 16 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Marcinem Kostrzyńskim, autorem książki "Gawędy o wilkach i innych dzikich zwierzętach". Pan Marcin jest przyrodnikiem, ma swój kanał na YouTube gdzie umieszcza nakręcone przez siebie filmiki - przyrodyjki, w których główną rolę odgrywają dzikie zwierzęta. Filmy te są nagrywane naturalnie, bez ingerencji człowieka. Na spotkaniu pan Marcin zaprezentował nam żywą przyrodyjkę. Jego wielka pasja i miłość do zwierząt oczarowała zarówno dzieci jak i nauczycieli. Spotkanie zostało zorganizowane przez nauczycieli świetlicy. Brało w nim udział ok. 300 dzieci z klas I - VIII. Pan Marcin obiecał, że jeszcze do naszej szkoły przyjedzie. 😊
3
WYCIECZKA DO FABRYKI ELFÓW KLAS II B I II C
Na tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy II B i C wybrali się na wycieczkę do Wielkiej Fabryki Elfów stacjonującej w Gdańsku. Motywem przewodnim zabawy było odnalezienie brakujących kart ósmej legendy, aby wspólnie złożyć opowiadanie i poczuć magię zbliżających się świąt. Podczas poszukiwań uczestnicy odwiedzili 10 stacji zadaniowych w towarzystwie sympatycznego Elfa, by w końcu dotrzeć do siedziby Świętego Mikołaja. Na pamiątkę spotkania z Mikołajem wszyscy otrzymali Dylom Pomocnika Elfa i książeczkę WFE. Wizytę zwieńczyły dodatkowo warsztaty malowania bombek. Radość i zadowolenie podczas pobytu w Fabryce Elfów najlepiej odzwierciedla fotorelacja.
47
Archiwum Aktualności