Między 08 a 12 października odbyło się sadzenie drzew w różnych miejscach naszego miasta. Klasa IV c wraz z wychowawcą p. Wioletą Czerską i opiekunem p. Marią Nowak posadziła 14 lip drobnolistnych przy ul. Mickiewicza, nieopodal Hotelu Bachus. Każdy z uczniów oznakował drzewo, które posadził karteczką ze swoim imieniem. Zachęcamy do spacerów i zobaczenia efektów naszej pracy.
Sadzenie drzew
Zajęcia przyrodniczo - fotograficzne "Biofotka"
Istotne znaczenie w nauczaniu mają zajęcia terenowe, czyli zajęcia odbywające się poza budynkiem szkolnym, w jego najbliższym otoczeniu. W sobotnie popołudnie takie zajęcia zorganizowały panie Lucyna Radtke i Mariola Ross-Peplińska, w ramach bezpłatnych zajęć dodatkowych BIOFOTKA. Celem obserwacji były piętra lasu i ich przedstawiciele. Zajęcia terenowe umożliwiły uczniom nawiązanie bezpośredniego kontaktu z przyrodą, z żywymi roślinami i zwierzętami w ich środowisku. Zajęcia przyrodniczo-fotograficzne były doskonałą okazją do poszukiwania informacji na temat fotografowanych obiektów i zjawisk przyrodniczych oraz uchwycenia i utrwalenia ich piękna. Kolejne zajęcia „Jesienne zbiory” już w październiku.
Sprzątanie świata
Corocznie we wrześniu uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami włączają się w Międzynarodową Akcję Sprzątania Świata. Wyruszają na pobliskie tereny, aby oczyścić naszą Ziemię. W tym roku szkolnym (21.09) była ona realizowana pod hasłem: „Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”
Dzień wcześniej, by zachęcić wszystkich uczniów do tej akcji, wszyscy wysłuchali audycji przez szkolny radiowęzeł. Poprowadziły ją uczennice klasy VII C (Marysia, Nadia i Julia) pod nadzorem pani Wiolety Czerskiej.
Akcja "Bezpieczna droga do szkoły"
Dnia 20 września klasy III naszej szkoły gościły przedstawicieli Straży Miejskiej. Spotkanie odbyło się w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Mundurowi przypomnieli uczniom zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Takie spotkanie jest dla dzieci zawsze dużą atrakcją i zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. To także okazja do przekazania dzieciom różnego rodzaju materiałów profilaktycznych, np. elementów odblaskowych, książeczek do kolorowania, itp.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu
Co roku, w dniach 16-22 września wszystkie europejskie kraje, biorą udział w wydarzeniach związanych z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu. Celem tej akcji jest zwrócenie uwagi na problemy związane z poruszaniem się po miastach, a także na kwestie dotyczące zdrowia i jakości życia mieszkańców europejskich miast. Klasa III a wzięła udział w plenerze plastycznym połączonym z Dniem Przedszkolaka.
Sukces naszej nauczycielki pani Magdaleny Lenz
Nasi uczniowie hucznie powitali nauczycielkę wychowania fizycznego panią Magdalenę Lenz, która niedawno zajęła 7. miejsce w kategorii wiekowej 30-34 kobiet na Mistrzostwach Świata w triathlonie, IRONMAN 70.3 w Republice Południowej Afryki.
Pani Magda była bardzo wzruszona, kiedy uczniowie naszej szkoły przybiegli, by pogratulować jej sukcesu. W imieniu rodziców gratulacje złożyła pani Wioleta Strzemkowska-Konkolewska. Dzieci przygotowały plakaty, na których pojawiły się hasła, głoszące, jak bardzo są dumne ze swojej nauczycielki. Nie zabrakło kwiatów, balonów, tortu oraz piosenki „We are the champions”. Wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły ogromnie gratulują takiego sukcesu!!!
Uroczyste rozpoczęcie roku 2018/2019
3 września 2018 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. W tym roku szkolnym po raz pierwszy w naszej szkole pojawiły się klasy ósme. Przed nimi wytężony rok pracy zakończony egzaminem. Wszystkich serdecznie powitała pani dyrektor Danuta Pawlish. Szczególnie ciepło przywitaliśmy uczniów klas pierwszych. Uczniom życzymy wysokich wyników w nauce, a nauczycielom i pracownikom satysfakcji z pracy.
Zdjęcia - Serwis Internetowy "Nasz Starogard".
Konkurs matematyczny dla klas piątych "O figurach wiem wszystko"
W naszej szkole odbył się konkurs matematyczny dla klas piątych. Zgłosiło się do niego 14 osób. Uczniowie mieli możliwość napisania testu na swoich smartfonach, komputerowo lub w wersji papierowej. Czworo uczniów wybrało formę papierową, pięcioro komputerowo i pięcioro rozwiązało go na swoich telefonach.
WYNIKI KONKURSU:L.p.
Nazwisko i imię uczestnika
Liczba dobrych odp. (na 52 możliwe)
Wynik w %
1
Landowska Stefania
42
81
2
Melka Kacper
41
79
3
Walczak Lena
39
75
4
Osowski Paweł
39
75
5
Obernikowicz Maja
39
75
6
Menczykowska Amelia
33
63
7
Oller Zofia
32
62
8
Jabłońska Oliwia
31
60
9
Adamowski Nikodem
27
52
10
Walczak Paweł
28
54
11
Brzezińska Aleksandra
37
71
12
Glaner Katarzyna
52
100
13
Kortas Anna
49
94
14
Bartoszewski Kamil
44
85
I miejsce - Katarzyna Glaner – klasa 5g II miejsce - Anna Kortas – klasa 5g III miejsce – Kamil Bartoszewski - klasa 5e Wyróżnienie - Stefania Landowska - klasa 5f Konkurs przygotowały i przeprowadziły pani Anna Kalinowska i pani Justyna Peplińska.
Program „Technologie z klasą” w klasie II a
Z radością informujemy, że klasa II a zdobyła certyfikat programu "Technologie z klasą"! Serdecznie gratulujemy!
Klasa II a przystąpiła do programu „Technologie z klasą”. Zrealizowaliśmy już jeden z zaproponowanych tematów „Do czego człowiek wykorzystuje roboty?”. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję dowiedzieć się: Co potrafi robot? Jak powstawały samochody 100 lat temu? Co to jest automatyzacja? W trakcie realizacji tematu stworzyliśmy ręczne stanowisko montażowe. W czasie pracy dzieci dowiedziały się jak wyglądał warsztat, w którym Henry Ford pracował ręcznie nad swoim pierwszym prototypem samochodu.
Wielkie Malowanie Ortografii
Na przełomie maja i kwietnia odbył się w naszej szkole konkurs Wielkiego Malowania Ortografii, który polegał na kolorowaniu ortogramów metodą Ortofrajdy. Laureatami konkursu zostali:
w klasach IV - Mistrzowie Kolorowej Ortografii - Lena Guz z kl. IV d i Natasza Buniek z kl. IV b
w klasach V - Mistrzowie Kolorowej Ortografii - Miłosz Hryniuk z kl. V d i Anna Kortas z V g
w klasach VI - Mistrz Kolorowej Ortografii - Marta Alechniewicz z VI h, Wicemistrz - Nikodem Górczyński z VI j
w klasach VII - wyróżnienia- Mateusz Juźwik z kl. VII a i Seweryn Elas z VII e
W dodatkowej kategorii:
Mistrz Kolorowej Ortografii - Andrzej Palmowski z V g oraz Amelia Burczyk z V h
GRATULUJEMY!!!
Konkurs zorganizowały i przeprowadziły panie Justyna Belicka i Aleksandra Miczek
Kultura moją wizytówką
W dniach 14 – 18 maja nauczyciele bibliotekarze, wychowawcy świetlicy wraz z uczniami objętymi opieką świetlicową realizowali projekt pod hasłem ”Kultura moją wizytówką”. Pracowaliśmy nad kulturą osobistą z panią psycholog Magdaleną Szopińską. Określaliśmy cechy i zachowanie dobrego mówcy i słuchacza. Projektowaliśmy ubiór na różne okoliczności z uwzględnieniem pory roku. Doskonaliliśmy kulturę przy stole, przygotowaliśmy dekoracje stołów na wybrane okazje. Prezentowaliśmy zachowania w scenkach dramatycznych wyróżniając pozytywne wzorce. Projekt podsumowaliśmy prezentując dokonania uczniów w czytelni szkolnej w obecności zaproszonych gości: pani dyrektor Małgorzaty Godyckiej – Ćwirko i pani psycholog Magdaleny Szopińskiej. Projekt sporządziły i koordynowały pracownice biblioteki: panie Beata Komorowska i Teresa Wostal.
Zawody powiatowe w 4- boju dziewcząt Igrzysk Dzieci
Dnia 22 maja na stadionie im. K. Deyny w Starogardzie Gd. odbyły się zawody powiatowe w 4 - boju dziewcząt Igrzysk Dzieci organizowane przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy. Nasz zespół dziewcząt reprezentował nie tylko szkołę, ale również miasto Starogard Gdański. Po bardzo wyrównanych zmaganiach zespół naszej szkoły zdobył srebrny medal przegrywając z liderem minimalnie dwoma punktami.
Skład srebrnych medalistek POWIATOWYCH IGRZYSK DZIEWCZĄT W 4 - BOJU LA:
KARCZ LENA VI g – NAJSKUTECZNIEJSZA ZAWODNICZKA PSP4 Starogard Gdański (III MIEJSCE W POWIECIE)
PRZEPIERA KATARZYNA VI e
ZDROJEWSKA MARIETTA VI e
MISZEWSKA PAULINA VI g
NOWICKA WIKTORIA VI g
BURCZYK AGATA VII b
Każda z dziewcząt otrzymała pamiątkowy medal oraz baton.
opiekun: Piłat Weronika
SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!
Igrzyska w 4 - boju dziewcząt i chłopców
Dnia 27 kwietnia na Stadionie Miejskim im. K. Deyny odbyły się IGRZYSKA DZIECI w 4 - boju dziewcząt i chłopców. Reprezentacje naszej szkoły po sportowej walce zajęły:
I miejsce i ZŁOTE MEDALE skład dziewcząt oraz III miejsce i BRĄZOWE MEDALE skład chłopców.
ZŁOTA SIÓDEMKA:
KARCZ LENA VI g
PRZEPIERA KATARZYNA VI e
DANIELEK OLIWIA VI g
MISZEWSKA PAULINA VI g
NOWICKA WIKTORIA VI g
BURCZYK AGATA VII b
SZULC KORNELIA VII b
Dziewczęta uzyskały awans na zawody powiatowe ponadto w złotej czwórce najlepszych spośród wszystkich szkół znalazły się aż trzy dziewczęta z naszej szkoły:
KARCZ LENA, DANIELEK OLIWIA, BURCZYK AGATA.
opiekun: PIŁAT WERONIKA
BRĄZOWA PIĄTKA:
KWAŚNIEWSKI MACIEJ VII d
KLOFCZYŃSKI ERYK VI d
WIĄCEK DAMIAN VI c
SKOLIMOWSKI TYMON V d
ŻYJEWSKI NIKODEM IV d
opiekun: SINICKI ANDRZEJ
Gratulujemy!!!
Turnieju szczypiorniaka: ” CAŁE POMORZE GRA W PIŁKĘ RĘCZNĄ”
Dnia 26 kwietnia zespół piłkarek ręcznych z naszej szkoły wziął udział w drugiej edycji turnieju szczypiorniaka: ” CAŁE POMORZE GRA W PIŁKĘ RĘCZNĄ”. Zawody odbyły się na szczeblu powiatowym w hali sportowej Zespołu Szkół w Kaliskach. Nasz zespół wyraźnie wygrał wszystkie mecze w swojej kategorii oraz awansował do fazy najlepszych w województwie. Skład zwycięskiej drużyny PSP 4 STAROGARD GDAŃSKI:
KARCZ LENA VI g
SZCZECH WIKTORIA VI g
DANIELEK OLIWIA VI g
MELKA WERONIKA VI g
MISZEWSKA PAULINA VI g
NOWICKA WIKTORIA VI g
PRZEPIERA KATARZYNA VI e
SZRAMKA AGATA VI e
ZDROJEWSKA MARIETTA VI e
NOWAK NIKOLA V c
Dziewczęta zostały również wyróżnione w poszczególnych kategoriach:
NAJLEPSZA BRAMKARKA TURNIEJU - MELKA WERONIKA
NAJSKUTECZNIEJSZA ZAWODNICZKA TURNIEJU - KARCZ LENA
NAJSKUTECZNIEJSZA ZAWODNICZKA PSP4 STAROGARD GDAŃSKI - NOWICKA WIKTORIA
opiekun: Piłat Weronika oraz trener zespołu Piechowski Andrzej
Projekt „Witaminowy zawrót głowy”
26 kwietnia uczniowie klas I-III spotkali się, aby podsumować pracę nad projektem „Witaminowy zawrót głowy”. Podczas zajęć rozmawiali na temat zasad zdrowego żywienia, wartości odżywczych i zdrowotnych owoców, warzyw i innych produktów, zbierali materiały oraz informacje o witaminach. Wykonali interesujące plakaty, które ozdobiły korytarz szkolny. Dzień ten upłynął pod znakiem kolorów, warzyw, owoców, a przede wszystkim witamin. Każda klasa przygotowała witaminową prezentację, a w nagrodę otrzymała torbę pełną jabłek oraz podziękowanie za udział w projekcie.
Wycieczka klasy VI c do Gdańska
Dnia 16 maja klasa VI c wraz ze swoim wychowawcą panem Mariuszem Marchewiczem udała się na wycieczkę do Gdańska. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina od kulis. Po przybyciu na miejsce w oczekiwaniu na pana przewodnika sprawdziliśmy, czy nasze dłonie pasują do odcisków wybitnych artystów kultury i sztuki przed głównym wejściem oraz opanowaliśmy cały GDAŃSK.
Następnie udaliśmy się do budynku filharmonii. Pan przewodnik oprowadził nas po wnętrzu budynku i w interesujący sposób opowiedział o historii i teraźniejszości tego miejsca. Po skończonym zwiedzaniu spacerkiem przeszliśmy do koła widokowego AmberSky. Z wysokości 50 m mogliśmy oglądać i podziwiać piękną panoramę Gdańska: starówkę, stocznię z zabytkowymi żurawiami, wzgórza morenowe. Gdy wróciliśmy na ziemię czekała już na nas pani Anna Sadowska – przewodnik po Gdańsku.
Spacerując po Starówce odwiedziliśmy urokliwe miejsca i uliczki starego Gdańska (Zielony Most, Złota Brama, Żuraw, ulica Mariacka, kościół Mariacki, ulica Długa, Długi Targ i Brama Wyżynna).
Ze starego miasta przeszliśmy do Centrum „Hewelianum”. Uczestniczyliśmy tam w warsztatach „ Łamigłówki”. Zwiedziliśmy wystawy „Dookoła świata” i „Z Energią” oraz „Zabawy z historią”. W drodze powrotnej do parkingu obejrzeliśmy Forty Góry Gradowej.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był największy park trampolin w Trójmieście JUMPCITY. Na 2000 m2 mogliśmy spełnić nasze marzenia o lataniu i udowodniliśmy, że walka z grawitacją jest możliwa! Olbrzymi basen z gąbkami, największa trampolina sportowa na północy Polski, ścieżki akrobatyczne, trampoliny z koszami do ćwiczenia wsadów, arena do zbijaka, strefa gladiatorów oraz air track - to wszystko zrekompensowało nam trudy wycieczki.
Po świetnej zabawie głodni i spragnieni udaliśmy się do McDonalda i w drogę powrotną do Starogardu.
Zajęcia z języka niemieckiego - „Schulmensa”
Na przełomie kwietnia i maja uczniowie klas VII w ramach zajęć z języka niemieckiego zatytułowanych „Schulmensa” („Stołówka szkolna”), układali w parach menu dla stołówki, bądź restauracji. Całość musiała być napisana w języku niemieckim i przedstawiona w atrakcyjnej wizualnie formie.
Najlepsze prace zostały wyróżnione:
- I miejsce zajęły uczennice kl. VII b - Zofia Chęć i Marta Starczewska,
- II miejsce zajęły uczennice kl. VII c - Agnieszka Kunkel i Wiktoria Rożany oraz równorzędnie Wiktoria Kacała i Weronika Klofczyńska,
- III miejsce zajęły uczennice kl. VII b - Agata Burczyk i Anna Kosiedowska oraz równorzędnie z kl. VIIc - Klaudia Princ i Oliwia Trzaskowska,
- wyróżnienia otrzymały: Marta Makuch, Kinga Pałasz i Oliwia Rychlicka z kl. VII a oraz Oliwia Wesołowska z kl. VII e.
Wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 11.05.2018 r.
Zapraszamy uczniów naszej szkoły do obejrzenia wystawy tych prac w stołówce szkolnej.
Rejonowy Konkurs Języka Angielskiego dla klas III
Dnia 10 maja br w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się IV Rejonowy Konkurs Języka Angielskiego dla klas III. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Anna Topolska z III g oraz Julia Harasimowicz z III b. Anna Topolska zajęłą III miejsce. Jesteśmy bardzo dumni z jej osiągnięcia, bo poziom konkursu jest bardzo wysoki. Trzeba wykazać się wiedzą ponadprogramową oraz bogatym zasobem słownictwa. Gratulujemy!!!
Wycieczka klasy IV A do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Starogardzie Gd.
9 maja 2018 klasa IV a wraz z nauczycielkami przyrody: panią Wioletą Babińską i panią Joanną Lamek miała możliwość odbycia zajęć przyrody w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Starogardzie Gd. Pod kątem wyspecjalizowanych pracowników uczniowie mogli przeprowadzić małe doświadczenia. Nauczyli się też korzystać z wagi, łącząc pożyteczne z przyjemnością. Przyjrzeli się także bakteriom pod mikroskopami, a także tym wyhodowanym na specjalnych pożywkach. Dzieci pogłębiły wiedzę z zakresu zarażania się i zapobiegania salmonellozie. Poznały tajniki przeprowadzania badań mikrobiologicznych wody.
Serdecznie dziękujemy laborantom panu Bartkowi, pani Karolinie i pani Teresie z PSSE.
Certyfikat dla klasy VI a i VI g w programie "Kompetencje na szóstkę”
Z pewnością pamiętacie, jak kilka miesięcy temu klasa VI g poinformowała, że bierze udział w programie organizowanym przez Fundację Uniwersytet Dzieci, pt. "Kompetencje na szóstkę”.
Przez wiele tygodni realizowali projekt w trakcie godzin wychowawczych z panią Wioletą Babińską. Rozwijali umiejętności współpracy i komunikowania się w grupie, kształcili umiejętność myślenia, argumentowania i wnioskowania.
Za swoje zaangażowanie i pracę otrzymali dyplom i certyfikat.
Miło nam poinformować, że do klasy VI g dołączyła też klasa VI a pod kierownictwem wychowawczyni pani Justyny Belickiej, która też otrzymała stosowny dyplom i certyfikat. Serdecznie gratulujemy!!!!
Archiwum Aktualności