Klasy I - III bawiły się na zabawie karnawałowej. Można było podziwiać piękne i pomysłowe stroje, które dzieci zaprezentowały w barwnym korowodzie. Zabawa była wspaniała.
KILOMETRY DLA SCHRONISKA
"Kilometry dla schroniska. Uśmiech dla jego podopiecznych." To hasło spotkania naszych ucznióz uczniami I LO w ramach projektu zwolnionych z teorii. Rozmowa na temat opieki nad zwierzętami i sposobu pomocy przebywającym w starogardzkim schronisku zwierzętom, to temat, który przedstawili dzieciom przesympatyczni uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego. Spotkaniu towarzyszyły wymiana informacji i wspaniałe zabawy ruchowe.
18
POMORSKIE MECZE MATEMATYCZNE
W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy nasza szkoła bierze udział w Pomorskich Meczach Matematycznych. Uczniowie klas siódmych i ósmych rywalizują w kategorii junior. Za nami już rozgrywki z drużynami z Malborka i Kwidzyna. 4 lutego czeka nas pojedynek z Gniewem.
Pomorskie Mecze Matematyczne to jedyne w swoim rodzaju drużynowe konkursy matematyczne prowadzone są w formule, która wspaniale promuje zarówno samą matematykę, jak i zajmowanie się matematyką oraz przede wszystkim uczniów, ich nauczycieli i macierzyste szkoły. Każdy mecz, bo o takiej rywalizacji tu mowa, poprzez swoją oprawę, staje się świętem matematyki. Rozgrywki owocują nowymi przyjaźniami między uczniami, nauczycielami i szkołami, współpracą kółek matematycznych, wspólnymi wyjazdami i innymi wydarzeniami. Mecz to nie tylko rywalizacja, ale także fantastyczna okazja by nauczyć się czegoś nowego, zdobyć doświadczenia w publicznych wystąpieniach oraz prezentowaniu własnych racji.9
ŻYWA LEKCJA PRZYRODY
Powrót do szkoły po świątecznej przerwie rozpoczęła ponownie "Żywa lekcja przyrody", podczas której nasi uczniowie już kolejny raz mogli obejrzeć z bliska żywe gady (kameleony, gekony), owady (modliszki, patyczaki, straszyki, liśćce, karaczany) i pajęczaki (pająki, skorpiony). Prezentowane zwierzątka były małe i duże, szare i kolorowe, piękne i budzące skrajne emocje.
Nietypowe spotkanie z przyrodą okazało się bardzo interesujące. Poza zdobytą nową wiedzą na temat ich budowy, sposobu odżywiania i tego, gdzie występują, dzieci mogły niektóre z nich potrzymać na rękach - oczywiście pod okiem ich właściciela. Dostarczyło to wiele radości i niezapomnianych wrażeń.
Żywa lekcja przyrody była dla uczniów bardzo cennym doświadczeniem. Z pewnością na długo zostanie w pamięci i być może będzie inspiracją do nowych zainteresowań wśród naszych milusińskich.11
KONKURS ORTOGRAFICZNY
Prezentujemy wyniki szkolnego konkursu ortograficznego:
klasy V:
I miejsce: Elżbieta Witczak kl. V a
II miejsce: Nadia Kołodziejska kl. V c
III miejsce: Anna Topolska kl. V e
klasy VI:
I miejsce: Lena Guz kl. VI d
II miejsce: Amielia Rychlicka kl. VI d
III miejsce: Nikola Grabowska kl. VI c
klasy VII - VIII
I miejsce: Julia Witkowska kl. VIII f
II miejsce: Katarzyna Glaner VII c
III miejsce: Amelia Gidzińska kl. VIII b
wyróżnienia:
Tadeusz Banach kl. VII b, Blanka Pyryt kl. VII a, Kinga Jarzyńska kl. VIII c
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
SPOTKANIE Z PANEM MARCINEM KOSTRZYŃSKIM
Dnia 16 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Marcinem Kostrzyńskim, autorem książki "Gawędy o wilkach i innych dzikich zwierzętach". Pan Marcin jest przyrodnikiem, ma swój kanał na YouTube gdzie umieszcza nakręcone przez siebie filmiki - przyrodyjki, w których główną rolę odgrywają dzikie zwierzęta. Filmy te są nagrywane naturalnie, bez ingerencji człowieka. Na spotkaniu pan Marcin zaprezentował nam żywą przyrodyjkę. Jego wielka pasja i miłość do zwierząt oczarowała zarówno dzieci jak i nauczycieli. Spotkanie zostało zorganizowane przez nauczycieli świetlicy. Brało w nim udział ok. 300 dzieci z klas I - VIII. Pan Marcin obiecał, że jeszcze do naszej szkoły przyjedzie. 😊
3
WYCIECZKA DO FABRYKI ELFÓW KLAS II B I II C
Na tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy II B i C wybrali się na wycieczkę do Wielkiej Fabryki Elfów stacjonującej w Gdańsku. Motywem przewodnim zabawy było odnalezienie brakujących kart ósmej legendy, aby wspólnie złożyć opowiadanie i poczuć magię zbliżających się świąt. Podczas poszukiwań uczestnicy odwiedzili 10 stacji zadaniowych w towarzystwie sympatycznego Elfa, by w końcu dotrzeć do siedziby Świętego Mikołaja. Na pamiątkę spotkania z Mikołajem wszyscy otrzymali Dylom Pomocnika Elfa i książeczkę WFE. Wizytę zwieńczyły dodatkowo warsztaty malowania bombek. Radość i zadowolenie podczas pobytu w Fabryce Elfów najlepiej odzwierciedla fotorelacja.
47
PRZEGLĄD PIOSENKI ŚWIĄTECZNEJ I ZIMOWEJ
Dnia 11 grudnia w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 uczniowie klas I - III wzięli udział w „Szkolnym Przeglądzie Piosenki Świątecznej i Zimowej”. Na początku koncertu swoje umiejętności wokalne zaprezentowały panie nauczycielki wraz z w- ce dyrektor śpiewając utwór „Last Christmas” zespołu Wham, którym następnego dnia na placu w Katowicach z udziałem artystki Cleo pobito Rekord Guinnessa. Wszyscy uczestnicy przeglądu wykazali się dużą pomysłowością, wyobraźnią i przepięknie zaśpiewali utwory o tematyce świątecznej. Podczas spotkania można było posłuchać kolęd, pastorałek oraz innych piosenek wprowadzających w świąteczny i zimowy nastrój. Dzieci wraz z wychowawcami wykazali się dużym zaangażowaniem i pracowitością. Można było podziwiać znakomite rekwizyty oraz kostiumy uczniów. Dzieci mistrzowsko zaprezentowały się zarówno w choreografii jak i w piosence. Każdy występ nagrodzony był gromkimi brawami. Za znakomite wykonanie utworów klasy otrzymały dyplomy i słodkie upominki.
Przegląd piosenki na tle aranżacji księżyca z gwiazdami wprowadził uczestników w magiczny nastrój, był doskonałą okazją do wspólnego śpiewania i wczucia się w cudowny klimat Świąt Bożego Narodzenia.
46
AGATA I ANIA SZURGOT Z VIII A – NASZE ZŁOTKA
Pod koniec listopada w Miechucinie odbył się XXI Finał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Tenisie Stołowym. Był to czwarty finał naszych dziewcząt. Do tej pory Agata i Ania zdobyły dwa brązowe oraz srebrny medal. By awansować na ten szczebel zawodów corocznie dziewczęta musiały wygrywać zawody miejskie, powiatowe oraz półfinał wojewódzki. W ciągu czterech lat odwiedziły Pączewo, Kolbudy, Sobowidz, Straszyn, Gdynię i Miechucino. Na co dzień dziewczyny trenują pod okiem trenera, swojego taty, Piotra Szurgota w KS Beniaminek 03. W tym roku wspólnie mogliśmy cieszyć się z najwyższego miejsca na podium. Jest to pierwszy złoty medal w historii szkoły w tej dyscyplinie. Z tego powodu jesteśmy niezwykle dumni. Dziewczęta za swój ogromy sukces otrzymały gratulacje od Pani Dyrektor oraz upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
W tym roku, z uwagi na ilość zespołów, zmieniła się formuła finału. Graliśmy systemem „każdy z każdym”. Dziewczyny zmierzyły się z drużynami Kwidzyna, Rudna, Łupawy oraz Garczegorza. Ania i Agata wygrały swoje pojedynki singlowe oraz gry deblowe (warto dodać, że w tym roku w zawodach szkolnych straciły tylko jednego seta). W rezultacie pewnie zwyciężyły i zdobyły złoty medal. Dzięki temu nasze złotka będą reprezentować szkołę na Mistrzostwach Polski.
Gratulacje dla rodziców oraz Agaty i Ani – trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tradycyjnie uczniowie klas młodszych przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki. Różnokolorowe, mięciutkie, puchate, małe i całkiem duże misie towarzyszyły dzieciom podczas lekcji i wspólnej zabawy.
Głównym punktem obchodów „misiowego święta” było spotkanie uczniów klas pierwszych. Dzieci miały okazję poznać historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki. W czasie „misiowego przyjęcia” atrakcją dla najmłodszych członków społeczności uczniowskiej była muzyka i pląsy oraz „misiowe konkurencje”, m.in.: zjadanie miodku z talerzyka, wykonanie portretu misia z zamkniętymi oczami.
Spotkanie przebiegło w radosnej, przyjaznej, ciepłej atmosferze i było naprawdę udane. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali „małe co nieco” w postaci słodkości. Uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci, to najlepsze podsumowanie zorganizowanej imprezy.21
SUKCES MICHALINY Z KLASY III E
Uczennica klasy III e Michalina Toczek została laureatką XII FESTIWALU TWÓRCZOŚCI KOCIEWSKIEJ im. ROMANA LANDOWSKIEGO oraz KONKURSU EKOLOGICZNEGO - UŻYJMY TO JESZCZE RAZ. Michalina z wielką ochotą podejmuje się nowych zadań, jej pracowitość zostaje zauważona i nagradzana. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
KONKURS "KRAJOBRAZ KOCIEWIA - TRADYCJE I WSPÓŁCZESNOŚĆ"
OGNISKO PRACY POZASZKOLNEJ zorganizowało konkurs plastyczno - fotograficzny pt. "KRAJOBRAZ KOCIEWIA - TRADYCJE I WSPÓŁCZESNOŚĆ". Na konkurs zgłoszono 265 prac. Wśród laureatów tego konkursu znalazły się dwie uczennice klasy III e - Alicja Lempkowska oraz Michalina Toczek. Obie otrzymały piękne nagrody, a ich prace plastyczne można obejrzeć w OPP w Starogardzie Gd. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
5
AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA
Nasza szkoła przystąpiła do programu Akademia Bezpiecznego Puchatka. To ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas pierwszych szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w internecie. Uczniowie klasy I a zrealizowali pierwszy z 4 tematów „Jesteśmy bezpieczni w szkole i na wycieczce”. Uczniowie omówili zagadnienia dotyczące zachowania bezpieczeństwa w szkole i na wycieczce. Utrwalili też numery telefonów alarmowych do służb ratunkowych.
2
BIOFOTKA W PARKU
Kolejne wyjście w teren grupy biologiczno - fotograficznej „Biofotka” zaplanowaliśmy do starogardzkiego parku. W sobotnie lekko pochmurne przedpołudniowe godziny udaliśmy się do nowo wyremontowanego parku miejskiego. Spacer nowymi alejkami zaowocował licznymi obserwacjami przyrodniczymi, które utrwaliliśmy na fotografii. Tym razem towarzyszyli nam uczniowie klasy pierwszej i drugiej, którzy złapali bakcyla spacerów, obserwacji i fotografowania. Brawa dla Bianki i Julka. Towarzyszył nam również Edzio - czworonożny pupil Zośki. Była to kolejna udana wyprawa „Biofotki”.
108
WIZYTA SZKOLNYCH WOLONTARIUSZY W SCHRONISKU
Reprezentacja Szkolnego Koła Wolontariatu, w czwartek - 21 listopada, odwiedziła starogardzkie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Zanieśli ze sobą blisko 40 kg karmy. Przy okazji wręczenia smacznych podarunków wybrali się z psią reprezentacją schroniska na krótki spacer.
Jeśli ktoś chciałby dołączyć do tej wesołej ekipy i wspólnie działać zapraszamy na spotkania w poniedziałki od 15.30 do 17.00, do sali 26 lub do kontaktu z panem Radkiem Janickim.
SPOTKANIE Z CZŁOWIEKIEM MORZA
Dnia 14 listopada w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie "Praca na morzu: służba i przygoda a bezpieczeństwo załogi podczas rejsu". Naszym gościem był pan Dawid Pietrzak - starszy motorzysta żeglugi morskiej, który przedstawił dzieciom zasady bezpieczeństwa pracy na morzu. Przeprowadził warsztaty wiązania węzłów marynarskich oraz nadawania sygnałów alfabetem Morse'a. Zaprezentował także mnóstwo gadżetów związanych z pracą na morzu.
7
AKADEMIA Z OKAZJI 11 LISTOPADA
W dniu 12 XI 2019 uczniowie klas V d, VI a i VII c pod kierunkiem nauczycieli historii, wystąpili z przedstawieniem patriotycznym z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie przypomnieli trudny czas zaborów oraz dążenia narodu polskiego do odzyskania niepodległości. Nie zabrakło również pięknych pieśni, w których odśpiewanie włączyli się oglądający występ.
3
Archiwum Aktualności