Nawigacja

 • Nordic walking- leśny spacer sympatyków PSP Nr 4
  Dnia 14 maja odbył się kolejny spacer sympatyków PSP Nr4. Tym razem udaliśmy się  w niedzielne przedpołudnie do Starego Lasu, gdzie wędrując leśnymi ścieżkami relaksowaliśmy się wtapiając w naturę.  Dopisała nam fantastyczna pogoda i dobry humor. Organizatorem spaceru był Zespół Szkoły Promującej Zdrowie. 
  Galeria
  16.05.2023 15:11 | więcej »
 • W KWIETNIU BĄDŹ NIEBIESKI
  Seria: zajęcia poznawcze.
  Standard II: klimat społeczny w szkole.

  W KWIETNIU BĄDŹ NIEBIESKI

  W poniedziałek 3 kwietnia, obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej przygotowali jeden z symboli autyzmu – puzzle. Pani Iwona Cieślik wraz z Panią Elizą Wojewódką przybliżyła dzieciom temat, czym jest zaburzenie ze spektrum autyzmu oraz jakie są przykłady częstych zachowań u takich osób. Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli filmik dotyczący tego jak wspierać oraz starać się ich zrozumieć. Uczniowie wykazali empatię, otwartość i zrozumienie dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Wychodząc z zajęć dzieci otrzymały niebieskie serca, które wskazywały na jedność z osobami ze spektrum autyzmu oraz z dumą prezentowały je, wśród społeczności szkolnej.

  GALERIA

   
  05.04.2023 13:13 | więcej »
 • ZAGRAJCIE DLA NAS - MUZYCZNE WTORKI
  Seria:   zajęcia poznawcze. 
  Standard II: klimat społeczny w szkole.
  ZAGRAJCIE DLA NAS - MUZYCZNE WTORKI
  Tradycją w świetlicy szkolnej stały się spotkania koncertowe z udziałem uczniów, którzy amatorsko lub profesjonalnie grają na różnych instrumentach. Tutaj prezentowali swój kunszt muzyczny, opowiadali o początkach przygody z instrumentem, prezentowali znane utwory, zachęcali do muzykowania.
  O każdym instrumencie, jego działaniu, genezie i zasadzie funkcjonowania opowiadał przy okazji nauczyciel muzyki w naszej szkole - pan Mariusz Marchewicz, a także sprawował opiekę merytoryczną dla przybyłych muzyków. Zagrali dla nas:
  Antonina Piątkowska – gitara
  Kacper Wąsik – obój
  Szymon Wąsik – klarnet
  Martyna Gołębiowska – saksofon
  Michalina Hryniuk - ukulele
  Wszystkich, chcących prezentować swój talent muzyczny w świetlicy serdecznie zapraszamy
  i do koncertowania zachęcamy.


  GALERIA

   
  20.12.2022 14:04 | więcej »
 • „O Makaronach w kilku odsłonach”
  Seria: zajęcia dydaktyczne.
  Standard I – promocja zdrowia 
  Standard II - klimat społeczny w szkole.


   
  „O  MAKARONACH  W  KILKU  ODSŁONACH”
   
   Makaron pod wieloma postaciami i przygotowywany na wiele sposobów gości na stołach u większości ludzi.
   O walorach tego produktu, jego składzie, rodzajach, jakości, kształtach zgodziły się opowiedzieć zaproszone do świetlicy: koordynator SzPZ - pani Magdalena Miloch oraz intendent naszej szkoły - pani Michalina Kitowska.
   Tematycznie przygotowana prezentacja multimedialna, makaronowa wystawa oraz ciekawe opowieści o genezie makaronu zachęcały do słuchania i zadawania pytań.
   Wśród uczestników świetlicy gościła także klasa III c wraz z wychowawczynią, a całości pokazu przyglądali się zaproszeni goście. Po prezentacji wszyscy uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o makaronach a chętni degustowali przygotowany odpowiednio makaron razowy.
   Było bardzo ciekawie.

  GALERIA
  22.11.2022 12:02 | więcej »
 • „ŚNIADANIE DAJE MOC” PYSZNE I ZDROWE PASTY KANAPKOWE
  Seria: zajęcia dydaktyczne.       
  Standard I – promocja zdrowia   
  Standard II - klimat społeczny w szkole.


   
  „ŚNIADANIE  DAJE  MOC” PYSZNE  I  ZDROWE  PASTY  KANAPKOWE
   
   Śniadanie to podstawowy posiłek dnia ważny dla każdego człowieka. Przygotowanie zdrowego śniadania dla siebie lub rodziny wiąże się z przeznaczeniem czasu, ale dla zdrowia warto taki czas przeznaczyć.
   W  święto „Dzień zdrowego śniadania” uczestnikom świetlicy nauczyciele zaprezentowali jedną z form zdrowego śniadania  czyli pasty kanapkowe. Moda na komponowanie zdrowych, kolorowych i przede wszystkim pysznych past kanapkowych to kolejny sygnał że warto zainteresować się tym tematem. Oprócz past kanapkowych prezentowaliśmy praktyczne i nietrudne sposoby wykonywania tej formy posiłku. Uczestnicy świetlicy mieli mnóstwo pytań do tego tematu, a po spotkaniu była okazja do degustacji i oceny z punktu widzenia młodego uczestnika zajęć. Całej uroczystości przyglądali się zaproszeni goście, którzy uchylili rąbka tajemnicy na temat własnoręcznie przygotowywanych past dla siebie i swoich najbliższych.
   Zachęcamy do kulinarnej przygody, czyli wykonywania oraz degustowania własnych past kanapkowych.

  GALERIA
  22.11.2022 12:02 | więcej »
 • „JESIENNY SPACER SYMPATYKÓW PSP4 Z NORDIC WALKING”
  Seria:zajęcia poznawcze.
  Standard  I: promocja zdrowia.

  Standard II: klimat społeczny społeczności szkolnej


   
  „JESIENNY SPACER SYMPATYKÓW PSP4 Z NORDIC WALKING”
  Dnia 10.10.2022 Zespół Szkoły Promującej Zdrowie zorganizował wspólny, godzinny spacer z kijkami trekkingowymi dla sympatyków PSP Nr 4 „Jesienny Nordic Walking z PSP Nr4”. W akcji wzięli udział wszyscy, którzy chcieli w tym dniu po prostu wspólnie pospacerować, z pożytkiem dla zdrowia i satysfakcji osobistej. Część sympatyków naszej szkoły zabrała ze sobą znajomych i rodzinę. W ten sposób uzbierała się grupa wielopokoleniowa, 24- osobowa.
   Zaszczytem dla nas był udział Pani Reginy Sikorskiej, która na co dzień organizuje wyjścia Nordic walking w SCK.
  Przed spacerem wszyscy brali udział w krótkiej rozgrzewce przed budynkiem szkoły, którą prowadziła koordynator akcji, nauczyciel wychowania fizycznego w naszej szkole, instruktor nordic walking Pani Magdalena Miloch.
  Jesienna aura sprzyjała inicjatywie, więc wszyscy zadowoleni wspólnie przemaszerowali zaplanowaną wcześniej trasę, która przebiegała chodnikiem między innymi wzdłuż: Os. Kopernika, ul. Reymonta, ul. Armii Krajowej, ul. Pelplińskiej, ul. Kopernika, os. Szumana.
  Na zakończenie akcji chętne osoby udały się do szkoły na zdrowy poczęstunek .
   Wszyscy sympatycy już się nie mogą doczekać kolejnych spacerów , które na pewno odbędą się w niedługim czasie. Planujemy zimowy, wiosenny, letni i leśny spacer nordic walking, na który już zapraszamy wszystkich zainteresowanych a zwłaszcza sympatyków PSP 4.

  GALERIA   
  19.10.2022 10:27 | więcej »
 • BEZPIECZNIE do CELU
  Seria: zajęcia poznawcze.
  Standard II: klimat społeczny w szkole.
                                                                                                                                     
  BEZPIECZNIE do CELU
   
  Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest sprawą priorytetową.
  W jaki sposób bezpiecznie i z korzyścią dla zdrowia używać ulubionych gadżetów sportowych opowiadał i przypominał pan Tomasz Kłos, który każdego roku przeprowadza w naszej placówce egzamin dla chętnych uczniów klas IV na uzyskanie Karty Rowerowej. Przepisy o ruchu drogowym dokładnie określają sposoby korzystania z roweru, hulajnogi zwłaszcza elektrycznej, monocykla deskorolek, rolek czy wrotek. Posiadając taki sprzęt sportowy należy przed użytkowaniem zapoznać się gdzie bezpiecznie i zgodnie z przepisami będziemy go użytkować, stan techniczny również jest istotny.
  Pytań związanych z bezpieczeństwem było oczywiście mnóstwo,  a przedstawiony temat dostosowaliśmy do Europejskiego Tygodnia Mobilności, dawniej zwanym Tygodniem zrównoważonego transportu. Zatem korzystajmy zdrowo, mądrze i bezpiecznie.

  GALERIA
  19.10.2022 10:27 | więcej »
 • Działania na obecny rok szkolny
   
  Planowanie działań w roku szkolnym 2022/23 będzie realizowane na podstawie standardów Szkoły Promującej Zdrowie:

  Standard pierwszy - Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.

  Standard drugi - Klimat społeczny sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
  19.10.2022 10:15 | więcej »
 • „ZIELONO WOKÓŁ NAS”

  Od dwóch lat w świetlicy szkolnej realizowany jest projekt: Zielono wokół nas,

  polegający na  tworzeniu doniczkowych kompozycji kwiatowych.

  Pielęgnowaliśmy je z wielkim zapałem a większość z nich właśnie zakwitła i jest gotowa, aby zawitać w Państwa domach.

  Naszym celem jest pozyskanie symbolicznych darowizn w zamian za wytwory naszej pielęgnacji na rzecz nowych elementów placu zabaw, które uatrakcyjnią czas spędzony na terenie szkoły. Czy plan uda się zrealizować, czy będą jego dalsze kontynuacje, czas pokaże, ale zawsze warto podjąć wyzwanie.

  Zwracamy się z prośbą do Państwa o pomoc w rozpowszechnianiu, zapraszaniu i pozyskiwaniu chętnych osób, które chciałyby poprzez nabycie roślin doniczkowych z naszej cierpliwie wypracowanej kolekcji przyczynić się do wzbogacania szkolnego placu zabaw, aby dalej i lepiej służył obecnym uczniom i następnym pokoleniom.

  Zapraszamy codziennie do świetlicy w godzinach 7.00-16.00.

  Dodatkowo zapraszamy także podczas najbliższej wywiadówki szkolnej.

   

  GALERIA
  28.04.2022 12:02 | więcej »
 • Jajko, jajku nierówne.

   

  Jakże miło powspominać zajęcie główne w świetlicy o tematyce jajecznej zainspirowane świętami.

   Z prezentacji multimedialnej uczniowie mogli zapoznać się z budową jajka oraz podziwiać różne techniki zdobienia jaj.

   Pani Emilia Jetka zaprezentowała jaja popularnego ptactwa z wiejskiej zagrody i rozpoczęły się zgadywanki do jakiego ptaka  należą, wielkości także robiły wrażenie.

   Na koniec coś dla podniebienia czyli jajo na patelni? Ależ skąd, jajo ale z prezentowanego już wcześniej podczas zajęć kulinarnych urządzenia do robienia pizzy, ale jak widać do jaj sadzonych i omletu sprawdziło się znakomicie.

  Smak, zapach  i przede wszystkim zdrowy - beztłuszczowy sposób wykonania przekonał wszystkich do serwowania jajecznych specjałów w taki sposób. Ponieważ degustacja bardzo przypadła wszystkim do gustu,

   zapewne jeszcze nie raz powtórzymy tego typu zajęcia.

  GALERIA
  28.04.2022 11:00 | więcej »
 • TOWARZYSTWO OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI - CZUWA NAD DOBREM ZWIERZĄT

  Seria: zajęcia poznawcze.
  Standard II: klimat społeczny w szkole.

   

  TOWARZYSTWO  OPIEKI  NAD  ZWIERZĘTAMI  -  CZUWA  NAD  DOBREM  ZWIERZĄT

   

  „Dzień Zwierząt Bezdomnych” - 4 kwietnia był przypomnieniem, aby porozmawiać o bezdomnych zwierzętach

  oraz zwierzętach potrzebujących pomocy z powodu zaniedbań człowieka.

  Tego dnia  gościliśmy prezesa TOZ – Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w oddziale Starogardu Gdańskiego panią Mariannę Mazurowską,

   która przybliżyła uczestnikom świetlicy szkolnej temat pomocy zwierzętom w potrzebie, apelowała o czujność i pozytywną reakcję na ich krzywdę.

  W przedstawionej przez panią Mariannę prezentacji multimedialnej dzieci potrafiły dostrzec różnicę pomiędzy zaniedbanymi i dobrze zaopiekowanymi zwierzętami, potrafiły wskazać jaki element na zdjęciach zagraża życiu zwierząt a co zaprzecza ich prawidłowemu funkcjonowaniu  wśród naszej społeczności. Lekcja wywarła na dzieciach ogromne wrażenie, wzbudziła cel nieustannej czujności i otwartości na niesienie pomocy. Wspólna pogadanka pokazała, że temat prawidłowej opieki nad zwierzętami jest doskonale uczniom znany, domyślać się można, że jest to zasługa dobrej i empatycznej edukacji.

  W przygotowywaniu zajęcia głównego z udziałem zaproszonego gościa pomagała pani Patrycja Zieman, która jest inspektorem w organizacji TOZ a jej gotowość działania dla dobra zwierząt jest bezcenna.

  GALERIA
  12.04.2022 14:00 | więcej »
 • SPOTKANIE Z „PANIĄ WODĄ”

  Seria:zajęcia poznawcze.                                                                                                  

  Standard  I: promocja zdrowia.

  Standard II: klimat społeczny w szkole.

   

   

   

   

  SPOTKANIE Z „PANIĄ WODĄ”

   

   

  Mieliśmy ogromną przyjemność gościć w świetlicy szkolnej panią Monikę Michna, która w naszym mieście znana jest dzieciom i młodzieży jako „Pani Woda”, natomiast na co dzień jest specjalistką do spraw edukacji oraz promocji ochrony środowiska i naturalnych zasobów wodnych

   w przedsiębiorstwie STAR-WiK w Starogardzie Gdańskim

   Spotkanie rozpoczęliśmy przypomnieniem, jak bardzo ważnym i niezbędnym czynnikiem do życia dla  wszelkich stworzeń jest woda,

   a 22 marca obchodzimy „Święto Wody”.

   Jako placówka starająca się o uzyskanie certyfikatu wojewódzkiego Szkoły Promującej Zdrowie jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy być uczestnikami

   „Lekcji o Wodzie”, którą przedstawiła dla nas pani Monika Michna. Doświadczenia, które wykonywała pani Monika  z użyciem wody i innych elementów celem sprawdzenia właściwości i zachowania się wody zrobiły na uczniach ogromne wrażenie i bardzo się podobały, a zachwytom nie było końca.

   Mieliśmy tego dnia swego rodzaju Fizykę w świetlicy szkolnej.

  Pani Monika Michna jest propagatorem wieloletniej kampanii społecznej „Z kranu piję, zdrowo żyję” a zatem opowiadała o wymogach, jakie musi spełniać woda kranowa, aby była doskonałą wodą pitną, ale przede wszystkim pani zapewniała nas o bezpieczeństwie i  zachęcała zgodnie z przesłaniem do picia

  „starogardzkiej kranówki”.

  Pod koniec zajęć dzieci zostały zaproszone do udziału w eksperymencie z wodą, co oczywiście wzbudzało wiele emocji i radości.

   Ponieważ pani Monika Michna posiada bogaty pakiet zainteresowań zupełnie odmiennych od dzisiejszej lekcji mamy nadzieję,

  że jeszcze zechce u nas gościć i tak ciekawie opowiadać, a przede wszystkim edukować.

  Nad całością zajęcia głównego z gościem w roli głównej czuwały panie: Emilia Jetka oraz Magdalena Miloch.

  GALERIA
  12.04.2022 13:53 | więcej »
 • „ O  BAŁTYKU  SŁÓW  KILKA”

  Seria: zajęcia poznawcze i twórcze.
  Standard II: klimat społeczny w szkole.

   

   

  „ O   BAŁTYKU   SŁÓW   KILKA”

   

   

   

   Dzień 22 marca to Święto Ochrony Morza Bałtyckiego”,

   i chociaż tematyka Bałtyku pojawia się cyklicznie co roku w świetlicy szkolnej jest wciąż o czym rozmawiać.

   Apel w sprawie szeroko pojętej ochrony i dbałości morza nadal należy podejmować.

   Pogadanka uświadomiła uczniom, że warto działać i nie zaprzepaszczać dotychczas pozyskanej wiedzy,

   że warto rozmawiać i myśleć o zapobieganiu zanieczyszczeniom oraz ochronie rzadkich gatunków w naszym morzu.

   Pani Emilia Jetka podzieliła się opowieścią o największym bursztynie i jego właścicielu pozyskanym na polskich plażach

  Aleksandra z klasy III c zaprezentowała część swojej kolekcji znad Morza Bałtyckiego, którą nazbierała wraz z rodziną podczas spacerów,

   widać było że ma do niej wielkie przywiązanie i wspomnienia.

   Okazało się, że mamy również kolekcję książek o tematyce morskiej z naszej świetlicowej biblioteczki i postanowiliśmy ją wyeksponować.

   Kącik postaci wykonanych z drobnych muszelek też się dzielnie prezentował. Jednak głównym bohaterem  morskiego tygodnia była figurka ryby z muzyczną pozytywką śpiewająca dwa utwory w języku angielskim, które pani Natalia Wrycza - Toygar wykorzystała do nauki wspólnego śpiewu.

   Jak zawsze uczniowie nie byliby sobą,  gdyby nie konstruowali prac mozaikowych z dostępnych w świetlicy układanek.

   Edukacja o morzu podjęta, problemy zasygnalizowane, juz wiemy co dalej robić i jak działać.

  GALERIA
  12.04.2022 13:42 | więcej »
 • „CHWILA  DLA  MOTYLA”

  Seria: zajęcia poznawcze i twórcze.                 
  Standard II: klimat społeczny w szkole.

   

   

   

  „CHWILA   DLA   MOTYLA”      

   

   

   

  „Dzień motyla”

  przypadający 14 marca był okazją do zorganizowania zintegrowanych zajęć twórczo-poznawczych

   i przybliżenia uczestnikom świetlicy więcej wiadomości o motylach.

   Prezentacja multimedialna przedstawiona przez panią Patrycję Zieman zawierała ciekawostki z życia i świata motyli

   a także podstawy ich budowy i etapy ewolucji.

   Pani Emilia Jetka w przygotowanym przez siebie kąciku czytelniczym zaprezentowała pozycje książkowe o motylach i innych owadach, które można spotkać w szkolnej bibliotece. Pani Emilka tak ciekawie opowiadała, że już w tamtej chwili chciało się wziąć te książki do ręki i dowiedzieć samodzielnie jeszcze więcej.

  Pani Katarzyna Konkolewska na zakończenie zajęć podobnie jak w cyklicznych wtorkowych zajęciach przeczytała dla wszystkich opowiadanie „Niebieski motyl”.

  Nasza chwila z „motylim tematem” minęła bardzo szybko i była równie ulotna jak spotkanie motyla na żywo, jednak pozyskane i przedstawione wiadomości z zajęć pozostaną w naszych wspomnieniach zapewne nieco dłużej.
   

  GALERIA

  12.04.2022 12:56 | więcej »
 • „SPORTOWA   PASJA”

  Seria: zainteresowania i talent.                         Standard II: klimat społeczny w szkole.

   

   

  „SPORTOWA   PASJA”

   

   

  O nietypowej sportowej pasji jak na tę kategorię wiekową opowiadał w świetlicy Michał z klasy V b.

  Nasz gość przybył z niezbędnymi i charakterystycznymi gadżetami w tej dyscyplinie. Doskonale operował nazewnictwem z zakresu dyscypliny bokserskiej, a trenował od niespełna dwóch lat.

   Jak usłyszeliśmy od ucznia w tej dyscyplinie można spróbować swoich sił, można doświadczyć upadków, jednak to nie zniechęciło Michała do kontynuowania bokserskiej pasji. Ten sport umacnia charakter, uczy myślenia i szybkiego reagowania, logicznych przemyśleń i dokonywania wyborów. Podczas części praktycznej Michał prezentował postawy i omawiał zasady bezpiecznego reagowania.

   Uczniom bardzo się podobało, tak rzadko można spotkać przyszłego boksera w tak młodym wieku.

   Gratulujemy sportowej pasji i życzymy osiągania sukcesów na sportowej arenie.

  GALERIA
  25.03.2022 11:47 | więcej »
 • „MUZYKA NA KAŻDĄ OKAZJĘ”

  Seria: zainteresowania i talent.                         Standard II: klimat społeczny w szkole.

   

   

  „MUZYKA  NA  KAŻDĄ  OKAZJĘ”

   

   

  O talentach muzycznych dzieci można stale mówić, podziwiać, wzdychać a nawet pozytywnie zazdrościć.

   Na szczęście co roku w świetlicy doświadczamy miłych niespodzianek muzycznych goszcząc utalentowane muzycznie dzieci, zwłaszcza w dziedzinie gry na instrumentach.

   Doskonale zdajemy sobie sprawę, że przybycie z instrumentem do szkoły to często pokonywanie pewnych barier natury praktycznej,

  to zaangażowanie i pomoc rodziców, dlatego tak szczególnie to doceniamy. Na czas „muzycznych gości” nasza sala w świetlicy zamienia się w swego rodzaju salę koncertową, a przynajmniej robimy wszystko jako organizatorzy, aby tak się stało.

   W tym roku w świetlicy grę na instrumentach prezentowali:  Dominika oraz Kacper z klasy Va.

  Jak zawsze przy takiej okazji pytamy o początki tej muzycznej drogi, zadajemy wiele pytań o instrument i naukę gry na nim i oczywiście domagamy się jeszcze więcej muzyki. Nauka gry na instrumencie to oczywiście dydaktyka ale, bez talentu, bez tzw. słuchu muzycznego zapewne byłaby tylko częścią osiągniętego sukcesu i ogromnej pracy.

   Gratulujemy muzycznej pasji muzykom: Dominice i Kacprowi  i wciąż ponownie zapraszamy.

  GALERIA
  25.03.2022 11:48 | więcej »
 • „ KOSTKA RUBIKA NA WIELE SPOSOBÓW”

  Seria: zainteresowania i talent.                        Standard II: klimat społeczny w szkole.

   

   

  „ KOSTKA  RUBIKA  NA  WIELE  SPOSOBÓW”

   

   

  Tymoteusz z klasy VII c

   od kilku lat miłośnik zafascynowany układaniem Kostki Rubika, zgodził się podzielić swoim zapałem z uczestnikami świetlicy szkolnej.

   Opowiadał jak stawiał pierwsze kroki i nie od razu zaprzyjaźnił się z układanką ale po jakim czasie jak sam wspominał miał już w swojej kolekcji niezły dorobek Kostek Rubika w wielu odmiennych wersjach i wciąż nie przestają go fascynować.

   Każdy, kto zaczynał kiedyś naukę układania tej kostki wie doskonale, że to nie jest układanka dla każdego. Potrzeba mnóstwo zapału, motywacji, cierpliwości, logicznego myślenia oraz doskonałej pamięci aby pochłonęła nas do reszty, nie wszystkim się to udaje.

   Organizując coroczne Zawody w Układaniu Kostki Rubika na czas mamy świadomość, że uczestnicy nie zgłoszą się masowo,

   to zaledwie kilkanaście uczniów tej szkoły.

   Tymek za pośrednictwem swojej kolekcji pragnął zainteresować i namówić do spróbowania pracy z kostką.

  Satysfakcja z osiągnięcia celu: gwarantowana i warta poświęcenia. Uczniom, którym się udało często wspominają, że jest to jedna z niewielu dziedzin, gdzie umiejętnościami i zapałem można zachwycić chociażby swoich rodziców, co często sami rodzice potwierdzają.

   Gratulacje.
   

  GALERIA
  25.03.2022 09:30 | więcej »
 • „ŻYWA  NATURA”

  Seria: zainteresowania i talent                        
  Standard II: klimat społeczny w szkole.

   

   

   

  „ŻYWA   NATURA”

   

   

  Bartosz z klasy Va obdarowany niezwykłym talentem plastycznym był gościem zajęcia głównego w świetlicy szkolnej,

   podczas którego prezentował swój dorobek prac plastycznych wykonanych techniką graficzną pt: Żywa Natura.

   Jak widać można pokochać ołówek i doskonale stosować go jako narzędzie malarskie.

   Bartek już od pierwszej klasy jest stałym uczestnikiem świetlicy szkolnej, od zawsze kiedy pamiętamy interesował się biologią, jego domeną są owady i stąd taka tematyka pojawiła się na pracach plastycznych Bartka. Początki jego obecnych prac sięgają klasy IV, ale obecnie obserwujemy,

   że nie ma dnia w świetlicy, bez narysowanej kolejnej pracy.

   Dwie teczki, do których chowane są kolejne prace zanim trafią na szczególną tablicę talentów plastycznych po prostu pękają w szwach.

   Przedstawiane prace są bardzo szczegółowe, na niektórych pojawiają się wspomniane owady, każde drzewo, krzew, bylinę, a nawet roślinę doniczkową w świetlicy na swoich pracach potrafi nazwać.

   Po konsultacji i rozmowie z rodzicami dowiadujemy się, że Bartek nie pobierał żadnych profesjonalnych nauk w dziedzinie rysunku,

   zatem z pewnością jest to talent. Bartek już przygotowuje następny temat prac z zakresu żywej natury, ale z elementami fantastyki.

   Brawo Bartek, czekamy na Twoje kolejne prace i życzymy sukcesów.

   

  GALERIA
  25.03.2022 09:25 | więcej »
 • „PLASTYCZNE ANIMACJE”

  Seria: zainteresowania i talent                                                                                         

  Standard II:
  klimat społeczny w szkole.

   

   

   

  „PLASTYCZNE ANIMACJE”

   

   

  Swoimi zainteresowaniami plastycznymi postanowiły podzielić się z uczestnikami świetlicy szkolnej uczennice:

   Judyta oraz Julia klasy VIII b.

   Ich prace pełne ekspresji, koloru od razu zwróciły uwagę dzieci. Na każdej widniały postacie, ich twarze oraz postawy,

   najwyraźniej „miały coś do przekazania”.

   Tematyka prac niezwykle trudna, szczegółowa, widać dopracowany każdy detal. Każdy drobiazg na przedstawianych postaciach był bardzo ważny dla autorek tych prac, miało się wrażenie jakby chciały uwidocznić „kawałek siebie”, zresztą same tak deklarowały.

   Julia i Judyta nie tylko przedstawiły swoje prace, ale również opowiedziały o swoich początkach przygody z malowaniem,

   szczególnie z tym tematem.

   Ostatnia część zajęć miała charakter warsztatowy: dziewczyny bezpośrednio na białej tablicy prezentowały technikę malarstwa,

   którą stosują malując animowane postacie.

   Trzymamy kciuki za ich dalszy rozwój w tej dziedzinie.
   

  GALERIA
  25.03.2022 09:19 | więcej »
 • „ŚWIAT  W  NASZYCH  RĘKACH”

  Seria: zainteresowania i talent.                                                                                      Standard II – klimat społeczny w szkole.

   

   

   

  „ŚWIAT   W   NASZYCH   RĘKACH”

   

  Uczniowie świetlicy szkolnej chętnie uczestniczą we wszelkiego rodzaju zajęciach plastycznych.

   Tym razem pragniemy zaprezentować prace uczniów ze świetlicy szkolnej,

   którzy wzięli udział w Ogólnopolskim Ekologicznym Konkursie Plastycznym pt „Świat w naszych rękach”

  organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 1 w Nowym Tomyślu.

  Za szczególne zaangażowanie, przygotowanie i mobilizację uczniów podziękowania należą się pani Emilii Jetka.

  25.03.2022 09:08 | więcej »
 • „ŚWIATOWY  DZIEŃ  NALEŚNIKA”

  Seria: zajęcia praktyczne kulinarne.                                                                                                                     Standard I – promocja zdrowia.

  Standard II – klimat społeczny w szkole.

   

   

  „ŚWIATOWY   DZIEŃ   NALEŚNIKA”

   

  „Dzień Naleśnika” obchodzony jest 28 lutego i stał się inspiracją do zorganizowania zajęć kulinarnych, chociaż kilka dni później.

   Lekcja rozpoczęła się od wyjaśnienia pochodzenia nazwy naleśnika, opowiadaliśmy uczniom o rodzajach ciast naleśnikowych,

   pokazaliśmy naturalne sposoby wzbogacania kolorem i smakiem ciasta.

  Przykładów inspiracji dekorowania było mnóstwo a okazję do samodzielnego tworzenia zostawiliśmy uczniom.

   Ich zapał i zaangażowanie rodziców w powodzenie tej lekcji się opłaciło.

  Pieczenie okazało się demonstracją spokoju i cierpliwości, ale oczywiście dzieci były przekonane, że było warto. Naleśnikarka pełniła rolę pokazu, jako nietrudnego, bezpiecznego i zdrowego urządzenia w pełni służenia koneserom naleśników.

   Takie zajęcia to 100% integracji społeczności świetlicy: nauczycieli, dzieci i rodziców. Dziękujemy, bo lekcja na pewno zostanie powtórzona.

   

  GALERIA
  25.03.2022 09:01 | więcej »
 • „DLA DOBRA ZWIERZĄT”

  Seria: zajęcia otwarte. Standard II - klimat społeczny w szkole.

   

  DLA DOBRA ZWIERZĄT”

   

  O tym, że zwierzęta zasługują na godziwe traktowanie wie zapewne każdy człowiek a ich przywiązanie do niego od zawsze stanowi najważniejszą cechę. O przyjaźni człowieka i zwierząt oraz o ich wzajemnej integracji wspominała na zajęciach otwartych w świetlicy szkolnej podczas

  Miesiąca Miłośników Zwierząt pani Anna Gawlik.

  W ramach tematu”Dla dobra zwierząt” przypomniała najważniejsze cechy przyjaciela zwierząt, a przybliżając postać św. Franciszka i fragmenty jego życiorysu wskazała jak niewiele potrzeba, aby i Pan i jego ukochane Zwierzę po prostu byli szczęśliwi. Formą zajęć były: zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne, film dydaktyczny oraz zabawy z historyjką i nutką humoru, który spontanicznie wnosiły dzieci podczas konstruowania fabuły kolejnych opowiastek.

  Przedstawiony temat będzie ciągle aktualny, goście-obserwatorzy i dzieci-uczestnicy zajęć byli pochłonięci tematem do reszty, mamy więc nadzieję, że w życiu dokonają tylko dobrych wyborów i będą czynić wszystko co najlepsze dla dobra zwierząt.

  GALERIA
  25.03.2022 08:17 | więcej »
 • „HEALTHY BREAKFAST – ZDROWE ŚNIADANIE”

  Seria: zajęcia otwarte. Standard I – promocja zdrowia.

   

   

   

  „HEALTHY  BREAKFAST  –  ZDROWE  ŚNIADANIE”

   

  „Czwartki z językiem angielskim” – taki jest cykliczny plan zajęć głównych w świetlicy szkolnej, które prowadzi pani Natalia Wrycza-Tygar.

   Tym razem podjęła wyzwanie organizując zajęcia otwarte „Healthy breakfast”o tematyce zdrowego odżywiania, a w szczególności śniadania, oczywiście zapoznając dzieci z tematycznym słownictwem w języku angielskim.

   Okazało się, że uczniowie mają zadowalającą wiedzę na temat zdrowego odżywiania, dobór i komponowanie cennych dla zdrowia elementów śniadania bez problemu potrafiły łączyć w jedną całość.  W realizacji tematu pojawiły się wspólne wywody o zdrowym śniadaniu, piosenka, quiz, oraz ciekawostki na temat spożywania śniadań przez Brytyjczyków.

   Warto więc przypominać o randze spożywania śniadań jako pozytywnej energii na cały dzień nie tylko 8 listopada podczas ogólnopolskiego święta „Dnia Zdrowego Śniadania” lecz każdego dnia.
  GALERIA

  24.03.2022 11:35 | więcej »
 • SzPZ - sprawozdanie za rok 2020-2021

  Rok szkolny 2020/21 należał do trudnych jeśli chodzi o planowanie działań. Pewne ograniczenia spowodowane przepisami dotyczącymi pandemii wymusiły na szkole ograniczenie działań, zwłaszcza z udziałem akcentów z zewnątrz. Ten fakt można myło jednak zniwelować poprzez realizację działań on-line na platformie Microsoft Teams.

  18.10.2021 16:13 | więcej »
 • Nasza książka kucharska!

  „Sekrety naszej zdrowej diety”

  to zbiór przepisów, które kochamy i polecamy stosować, którymi chcemy dzielić się i wymieniać jako zespół nauczycieli PSP Nr 4 w Starogardzie Gdańskim.

  18.10.2021 16:06 | więcej »
 • Logo stołówki szkolnej – konkurs

  Już jest! Nowe logo stołówki szkolnej!

  18.10.2021 15:46 | więcej »
 • Zdrowie na talerzu – rodzina kasz.

  O zaletach kaszy i jej wpływach na nasze zdrowie nie trzeba przekonywać nikogo.

  Koordynator Zespołu Szkoły Promującej Zdrowie, Pani Magdalena Miloch

  gościła w świetlicy szkolnej, gdzie zaprezentowała temat: Rodzina Kasz – zdrowie na talerzu.
  13.10.2021 13:10 | więcej »
 • Wolontariat – dlaczego warto pomagać?

  O tym, że warto bezinteresownie pomagać przekonywał nas nauczyciel naszej szkoły:

  Pan Radosław Janicki, wolontariusz roku, honorowy działacz Fundacji „Dr Clown”.

  13.10.2021 12:47 | więcej »
 • ŚNIADANIE DAJE MOC UCZNIOM KLASY II E

  W klasie II e uczniowie dokładnie wiedzą, że regularne spożywanie drugiego śniadania to moc korzyści zdrowotnych. Z pomocą rodziców oraz wychowawcy, pani Iwony Szwoch ich wiedza w teorii i praktyce jeszcze lepiej „zaowocuje”.

  08.10.2021 10:18 | więcej »
 • Śniadanie daje moc – lekcja w świetlicy szkolnej

  O obowiązku spożywania drugiego śniadania przez dzieci przypomniały w ramach Zajęcia Głównego w Świetlicy Szkolnej panie: Patrycja Zieman oraz Emilia Jetka.

  08.10.2021 10:12 | więcej »
 • Projekt edukacyjny: „W zimowym karmniku – w zgodzie z naturalnym środowiskiem”
  Wieloetapowy projekt edukacyjny poświęcony pomocy przetrwania ptakom w zimie.
  08.10.2021 10:04 | więcej »
 • SPORTGENERACJA „ Z PODWÓRKA NA BIEŻNIĘ”
  W dniu 29 września nasza szkoła wzięła udział w akcji promującej wychowanie przez sport. Na obiektach OSiR – na stadionie miejskim odbyła się duża impreza lekkoatletyczna
  „Z podwórka na bieżnię”. W tym roku szkolnym również uczniowie naszej szkoły zasilili grupę młodych sportowców, którzy zmagali się na bieżni w różnych kategoriach biegowych. Nasza grupa liczyła przeszło 50 zawodników z klas 4-6.
  04.10.2021 19:31 | więcej »
 • WITAMINY NA TALERZU

  Uczniowie naszej szkoły przygotowali w swoich domach potrawy, które pomagają podnieść odporności dorosłym i dzieciom w czasie pandemii i sezonu chorób.

  02.09.2021 19:27 | więcej »
 • ZDROWE PŁUCA, ZDROWY JA

  Podczas lekcji przyrody uczniowie klas IV przygotowali plakaty, promujące zdrowy styl życia pt. "Zdrowe płuca, zdrowy ja". 

  15.05.2021 15:53 | więcej »
 • AKTYWNY WYPOCZYNEK DLA KAŻDEGO

  W czasie nauczania zdalnego prace naszych uczniów zrealizowane na lekcjach wychowania fizycznego, nawiązują do promowania zdrowego trybu życia.

  14.05.2021 13:54 | więcej »
 • BEZPIECZNIE W SYTUACJACH ZAGROŻENIA ŻYCIA I ZDROWIA
  Przedstawiciele Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z naszej szkoły, uczniowie klasy VIII b - Kacper Tyda oraz Amelia Godlewska, pod okiem opiekuna MDP - Starszego Strażaka z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim, pana Macieja Fryszka zorganizowali na sali gimnastycznej dla uczniów ze świetlicy szkolnej prezentację tematu „Bezpiecznie w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia”.
  12.10.2020 17:26 | więcej »
 • POWRÓT DO SZKOŁY – ZAJĘCIA W ŚWIETLICY

  Jednym ze skutków odmrażania gospodarki w Polsce w okresie pandemii była możliwość otwarcia szkół celem umożliwienia rodzicom powrotu do pracy a dzieciom zapewnienia zajęć opiekuńczych.

  10.06.2020 18:07 | więcej »
 • KORONAWIRUS OCZAMI UCZNIÓW
  Od 16 marca zajęcia szkolne są zawieszone, ale nie znaczy to, że nic się nie dzieje.
  10.06.2020 18:02 | więcej »
 • O ZASADACH HIGIENY W SANEPIDZIE SIĘ DOWIEMY

  Miło nam powspominać wycieczkę klasy I e z wychowawcą panią Iwoną Szwoch do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Starogardzie Gdańskim, którą zainicjował jeden z rodziców,  pani Wioleta Czerska.

  10.06.2020 18:07 | więcej »
 • TUTAJ JEST MOJE MIEJSCE
  Każdego roku w okresie wiosennym nasza placówka „otwiera swoje drzwi” dla dzieci w wieku przedszkolnym, które niebawem rozpoczną naukę w pierwszej klasie.
  08.04.2020 20:40 | więcej »
 • PODSTAWOWE SKŁADNIKI PIRAMIDY ŻYWIENIOWEJ NA LEKCJI CHEMII

  „Podstawowe składniki żywności i ich rola w organizmie” – to temat warsztatów, które zostały przeprowadzone w klasie VII e przez nauczyciela chemii panią Agnieszkę Wielczykw nawiązaniu do wcielenia w życie Nowej Piramidy Żywieniowej.

  08.04.2020 20:26 | więcej »
 • MODEL SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE
  Model Szkoły Promującej Zdrowie stanowi punkt wyjścia do opracowania czterech standartów.
  08.04.2020 20:13 | więcej »
 • „OWOCOWO – WARZYWNO – MLECZNA KRAINA”, NA ZDROWIU SKORZYSTA CAŁA RODZINA.

  W marcu na jednej z lekcji w klasie III a odbyły się warsztaty kulinarne.

  08.04.2020 20:06 | więcej »
 • KTO SOKI PIJE, TEN DŁUGO ŻYJE!
  9 marca uczniowie klasy 2e przyrządzali soki owocowo-warzywne oraz desery jogurtowe.
  08.04.2020 19:45 | więcej »
 • ZDROWIE WAŻNA SPRAWA – W BIBLIOTECE WYSTAWA

  Zespół nauczycieli biblioteki szkolnej: pani Beata Komorowska i pani Justyna Belicka zorganizowały i zaprosiły nauczycieli oraz uczniów, na wystawę zorganizowaną w ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie.

  08.04.2020 19:39 | więcej »
 • KAŻDY UCZEŃ W ŚWIETLICY Z PIRAMIDĄ ZDROWIA SIĘ LICZY

  Tematy promujące zdrowie często przedstawiane są w świetlicy szkolnej.

  Pani Patrycja Zieman na głównym spotkaniu pod tematem „Cieszmy się zdrowiem” zajęła się kwestią żywieniową.

  08.04.2020 19:39 | więcej »
 • „PIRAMIDA ZDROWIA” – W KAŻDEJ KLASIE

  Lekcje z „Piramidą Zdrowia” ruszyły pełną parą. W każdej klasie zagościł plakat piramidy żywieniowej, a nauczyciele chętnie przeprowadzali lekcje o tematyce zdrowotnej dla uczniów.

  08.04.2020 19:20 | więcej »
 • SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE - DEFINICJA
  Szkoła Promująca Zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają:
  08.04.2020 19:03 | więcej »
 • Z DIETETYKIEM PO ZDROWIE

  Do naszej szkoły przyjęła zaproszenie i przedstawiła prezentację:

  pani Natalia Makowska - dietetyk medyczny Poradni Dietetycznej „Flowfit”.
  08.04.2020 19:40 | więcej »
 • ZESPÓŁ SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE
  Zespół Szkoły Promującej Zdrowie tworzą:
  08.04.2020 18:42 | więcej »
 • RYCERZE NASZYCH CZASÓW – POZNAJEMY LUDZI Z PASJĄ

  Czy można spotkać rycerza w obecnych czasach? Oczywiście „TAK”.

  Bywają przecież ludzie, którzy poza pracą zawodową posiadają niesamowite pasje.

  08.04.2020 18:32 | więcej »
 • ZAJĘCIA OTWARTE DLA SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ „MUZYKA Z TRĄBKI”

  Cykl zajęć otwartych w lutym w świetlicy szkolnej zamyka lekcja muzyczna „Muzyka z trąbki”, którą przeprowadził pan Mariusz Marchewicz.

  02.03.2020 20:35 | więcej »
 • ZAJĘCIA OTWARTE DLA SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ „GÓRY DLA ROZWAŻNYCH”

  O zachowaniu bezpieczeństwa podczas wędrówek po górskich szlakach mówiła pani Emilia Jetka na zorganizowanych w lutym w świetlicy szkolnej zajęciach otwartych z udziałem gości „Góry dla rozważnych”.

  02.03.2020 20:42 | więcej »
 • ZAJĘCIA OTWARTE DLA SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ „CIEKAWE I SŁYNNE JEDNOSTKI PŁYWAJĄCE”

  Morze to niekończący się temat i na pewno nie można przedstawić go w czasie jednej lekcji. Podczas zajęć otwartych w świetlicy szkolnej pani Mirela Pietrzak przedstawiła jedynie namiastkę tematyki morskiej „Ciekawe i słynne jednostki pływające”.

  02.03.2020 19:50 | więcej »
 • „SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE” - GŁÓWNE OBSZARY DZIAŁAŃ
  Do głównych obszarów działań "Szkoły promującej zdrowie" należą:
  28.02.2020 21:34 | więcej »
 • „HEALTHLY BODY, HEALTHLY LIFE” ZDROWE CIAŁO, ZDROWE ŻYCIE, ZDROWE MENU – KONKURS ANGIELSKOJĘZYCZNY.

  W lutym w klasach VI zorganizowany został konkurs plastyczny, podczas którego uczniowie planowali zdrowe menu w formie plakatów.

  28.02.2020 21:25 | więcej »
 • „GESUND ESSEN, GESUND LEBEN” ZDROWO JEŚĆ, ZDROWO ŻYĆ – KONKURS NIEMIECKOJĘZYCZNY.

  W lutym w ramach projektu promującego zdrowe odżywianie, uczniowie klas VII i VIII wykonywali prace plastyczne w formie plakatów w języku niemieckim.

  28.02.2020 21:12 | więcej »
 • WSPARCIE DLA RODZICA – DOBREM DLA DZIECKA

  W bieżącym roku szkolnym dyrekcja wraz ze szkolnymi specjalistami: szkolny pedagog, szkolny psycholog, organizuje cykl czterech tematycznych spotkań dla rodziców o charakterze psychoedukacyjnym pod nazwą „Grupa wsparcia dla rodziców”.

  23.02.2020 19:03 | więcej »
 • KOCIEWIACY I KASZUBI – ZDROWIE NAS NIE ZGUBI
  Dnia 5 grudnia 2019 roku klasa III a udała się do miejscowości Czyczkowy koło Brus i wraz z wychowawczyniami panią Jolantą Hapońską oraz panią Ewą Kaiser uczestniczyły w spotkaniu integracyjnym klas I, II, III w ramach projektu „Jesteśmy sąsiadami: Kociewiacy i Kaszubi”.
  20.02.2020 18:03 | więcej »
 • PO ZDROWIE DO SADU!

  Dnia 9 października uczniowie klasy I b oraz I c wybrali się do sadu jabłoniowego w Maleninie.

  20.02.2020 18:06 | więcej »
 • RAZEM TWORZYMY SZKOŁĘ PROMUJĄCĄ ZDROWIE!

  Kto tworzy "SZKOŁĘ PROMUJĄCĄ ZDROWIE"? Zobaczcie sami!   

   

  20.02.2020 17:53 | więcej »
 • W MUZYCZNYM KLIMACIE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

  Do świetlicy szkolnej przyjęło zaproszenie muzyczne trio z klasy VII c: Michał Negowski, Marta Meller, Anna Kortas uatrakcyjniając zajęcia z towarzyszeniem instrumentów.

  20.02.2020 16:44 | więcej »
 • SPOTKANIE WIGILIJNE KLASY VI D

  Klimat Świąt Bożego Narodzenia zagościł także w naszej szkole. Poszczególne klasy wraz z wychowawcami organizują spotkania wigilijne.

  20.02.2020 16:41 | więcej »
 • ZDROWA WIGILIA KLASOWA – TO NIC TRUDNEGO!

  Zespół do spraw programu Szkoły Promującej Zdrowie, jako przykładny gospodarz postanowił zainspirować grono pedagogiczne do integralnego ucztowania podczas wigilijnych spotkań klasowych przy stole pełnym zdrowych, domowych potraw.

  20.02.2020 16:39 | więcej »
 • PROGRAM "SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE"
  Nasza szkoła przystapiła w bieżącym roku szkolnym do ogólnopolskiego programu "SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE"!
  20.02.2020 18:04 | więcej »
 • ŚWIĄTECZNE TURNIEJE MIĘDZYKLASOWE

  Dnia 11 i 12 grudnia w naszej szkole odbyły się sportowe turnieje promujące aktywny styl życia. W środę do zmagań przystąpiły klasy czwarte, które rozegrały turniej w „dwa ognie”, a w czwartek odbył się turniej klas piątych w „ringo”.

  20.02.2020 18:05 | więcej »
 • ŚNIADANIE DAJE MOC

  Dnia 8 listopada z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Śniadania w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia otwarte "Śniadanie daje moc", podczas których pani Patrycja Zieman  przedstawiła prezentację multimedialną  - "Zasady zdrowego żywienia w oparciu o nową piramidę zdrowia".

  20.02.2020 16:34 | więcej »

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

 

Działając dla dobra społeczności szkolnej zgłosiliśmy do Pomorskiego Kuratora Oświaty chęć przystąpienia naszej placówki do programu Szkoła Promująca Zdrowie i uzyskaliśmy potwierdzenie przynależności do sieci szkół.

Po dwóch latach realizowania działań w okresie przygotowawczym w zakresie promocji zdrowia nasza szkoła otrzymała

AKT PRZYNALEŻNOŚCI

 do Pomorskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie,

nadanego przez Pomorskiego Kuratora Oświaty.

AKT PRZYNALEŻNOSCI PSP NR 4 W STAROGARDZIE GDAŃSKIM DO POMORSKIEJ SIECI SZKÓŁ

 

DZIAŁANIA PODEJMOWANE W RAMACH PROGRAMU

liczba odwiedzin: 4862233

 

Kontakt

 • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliusza Słowackiego
  al. Jana Pawła II 4
  83-200 Starogard Gdański
 • tel./fax (058) 5622081

Mapa