Od dwóch lat w świetlicy szkolnej realizowany jest projekt: Zielono wokół nas,
polegający na tworzeniu doniczkowych kompozycji kwiatowych.
Pielęgnowaliśmy je z wielkim zapałem a większość z nich właśnie zakwitła i jest gotowa, aby zawitać w Państwa domach.
Naszym celem jest pozyskanie symbolicznych darowizn w zamian za wytwory naszej pielęgnacji na rzecz nowych elementów placu zabaw, które uatrakcyjnią czas spędzony na terenie szkoły. Czy plan uda się zrealizować, czy będą jego dalsze kontynuacje, czas pokaże, ale zawsze warto podjąć wyzwanie.
Zwracamy się z prośbą do Państwa o pomoc w rozpowszechnianiu, zapraszaniu i pozyskiwaniu chętnych osób, które chciałyby poprzez nabycie roślin doniczkowych z naszej cierpliwie wypracowanej kolekcji przyczynić się do wzbogacania szkolnego placu zabaw, aby dalej i lepiej służył obecnym uczniom i następnym pokoleniom.
Zapraszamy codziennie do świetlicy w godzinach 7.00-16.00.
Dodatkowo zapraszamy także podczas najbliższej wywiadówki szkolnej.
GALERIA
Jakże miło powspominać zajęcie główne w świetlicy o tematyce jajecznej zainspirowane świętami.
Z prezentacji multimedialnej uczniowie mogli zapoznać się z budową jajka oraz podziwiać różne techniki zdobienia jaj.
Pani Emilia Jetka zaprezentowała jaja popularnego ptactwa z wiejskiej zagrody i rozpoczęły się zgadywanki do jakiego ptaka należą, wielkości także robiły wrażenie.
Na koniec coś dla podniebienia czyli jajo na patelni? Ależ skąd, jajo ale z prezentowanego już wcześniej podczas zajęć kulinarnych urządzenia do robienia pizzy, ale jak widać do jaj sadzonych i omletu sprawdziło się znakomicie.
Smak, zapach i przede wszystkim zdrowy - beztłuszczowy sposób wykonania przekonał wszystkich do serwowania jajecznych specjałów w taki sposób. Ponieważ degustacja bardzo przypadła wszystkim do gustu,
zapewne jeszcze nie raz powtórzymy tego typu zajęcia.
GALERIASeria: zajęcia poznawcze.
Standard II: klimat społeczny w szkole.
TOWARZYSTWO OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI - CZUWA NAD DOBREM ZWIERZĄT
„Dzień Zwierząt Bezdomnych” - 4 kwietnia był przypomnieniem, aby porozmawiać o bezdomnych zwierzętach
oraz zwierzętach potrzebujących pomocy z powodu zaniedbań człowieka.
Tego dnia gościliśmy prezesa TOZ – Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w oddziale Starogardu Gdańskiego panią Mariannę Mazurowską,
która przybliżyła uczestnikom świetlicy szkolnej temat pomocy zwierzętom w potrzebie, apelowała o czujność i pozytywną reakcję na ich krzywdę.
W przedstawionej przez panią Mariannę prezentacji multimedialnej dzieci potrafiły dostrzec różnicę pomiędzy zaniedbanymi i dobrze zaopiekowanymi zwierzętami, potrafiły wskazać jaki element na zdjęciach zagraża życiu zwierząt a co zaprzecza ich prawidłowemu funkcjonowaniu wśród naszej społeczności. Lekcja wywarła na dzieciach ogromne wrażenie, wzbudziła cel nieustannej czujności i otwartości na niesienie pomocy. Wspólna pogadanka pokazała, że temat prawidłowej opieki nad zwierzętami jest doskonale uczniom znany, domyślać się można, że jest to zasługa dobrej i empatycznej edukacji.
W przygotowywaniu zajęcia głównego z udziałem zaproszonego gościa pomagała pani Patrycja Zieman, która jest inspektorem w organizacji TOZ a jej gotowość działania dla dobra zwierząt jest bezcenna.
GALERIASeria:zajęcia poznawcze.
Standard I: promocja zdrowia.
Standard II: klimat społeczny w szkole.
SPOTKANIE Z „PANIĄ WODĄ”
Mieliśmy ogromną przyjemność gościć w świetlicy szkolnej panią Monikę Michna, która w naszym mieście znana jest dzieciom i młodzieży jako „Pani Woda”, natomiast na co dzień jest specjalistką do spraw edukacji oraz promocji ochrony środowiska i naturalnych zasobów wodnych
w przedsiębiorstwie STAR-WiK w Starogardzie Gdańskim
Spotkanie rozpoczęliśmy przypomnieniem, jak bardzo ważnym i niezbędnym czynnikiem do życia dla wszelkich stworzeń jest woda,
a 22 marca obchodzimy „Święto Wody”.
Jako placówka starająca się o uzyskanie certyfikatu wojewódzkiego Szkoły Promującej Zdrowie jesteśmy wdzięczni, że mogliśmy być uczestnikami
„Lekcji o Wodzie”, którą przedstawiła dla nas pani Monika Michna. Doświadczenia, które wykonywała pani Monika z użyciem wody i innych elementów celem sprawdzenia właściwości i zachowania się wody zrobiły na uczniach ogromne wrażenie i bardzo się podobały, a zachwytom nie było końca.
Mieliśmy tego dnia swego rodzaju Fizykę w świetlicy szkolnej.
Pani Monika Michna jest propagatorem wieloletniej kampanii społecznej „Z kranu piję, zdrowo żyję” a zatem opowiadała o wymogach, jakie musi spełniać woda kranowa, aby była doskonałą wodą pitną, ale przede wszystkim pani zapewniała nas o bezpieczeństwie i zachęcała zgodnie z przesłaniem do picia
„starogardzkiej kranówki”.
Pod koniec zajęć dzieci zostały zaproszone do udziału w eksperymencie z wodą, co oczywiście wzbudzało wiele emocji i radości.
Ponieważ pani Monika Michna posiada bogaty pakiet zainteresowań zupełnie odmiennych od dzisiejszej lekcji mamy nadzieję,
że jeszcze zechce u nas gościć i tak ciekawie opowiadać, a przede wszystkim edukować.
Nad całością zajęcia głównego z gościem w roli głównej czuwały panie: Emilia Jetka oraz Magdalena Miloch.
GALERIASeria: zajęcia poznawcze i twórcze.
Standard II: klimat społeczny w szkole.
„ O BAŁTYKU SŁÓW KILKA”
Dzień 22 marca to Święto Ochrony Morza Bałtyckiego”,
i chociaż tematyka Bałtyku pojawia się cyklicznie co roku w świetlicy szkolnej jest wciąż o czym rozmawiać.
Apel w sprawie szeroko pojętej ochrony i dbałości morza nadal należy podejmować.
Pogadanka uświadomiła uczniom, że warto działać i nie zaprzepaszczać dotychczas pozyskanej wiedzy,
że warto rozmawiać i myśleć o zapobieganiu zanieczyszczeniom oraz ochronie rzadkich gatunków w naszym morzu.
Pani Emilia Jetka podzieliła się opowieścią o największym bursztynie i jego właścicielu pozyskanym na polskich plażach
Aleksandra z klasy III c zaprezentowała część swojej kolekcji znad Morza Bałtyckiego, którą nazbierała wraz z rodziną podczas spacerów,
widać było że ma do niej wielkie przywiązanie i wspomnienia.
Okazało się, że mamy również kolekcję książek o tematyce morskiej z naszej świetlicowej biblioteczki i postanowiliśmy ją wyeksponować.
Kącik postaci wykonanych z drobnych muszelek też się dzielnie prezentował. Jednak głównym bohaterem morskiego tygodnia była figurka ryby z muzyczną pozytywką śpiewająca dwa utwory w języku angielskim, które pani Natalia Wrycza - Toygar wykorzystała do nauki wspólnego śpiewu.
Jak zawsze uczniowie nie byliby sobą, gdyby nie konstruowali prac mozaikowych z dostępnych w świetlicy układanek.
Edukacja o morzu podjęta, problemy zasygnalizowane, juz wiemy co dalej robić i jak działać.
GALERIASeria: zajęcia poznawcze i twórcze.
Standard II: klimat społeczny w szkole.
„CHWILA DLA MOTYLA”
„Dzień motyla”
przypadający 14 marca był okazją do zorganizowania zintegrowanych zajęć twórczo-poznawczych
i przybliżenia uczestnikom świetlicy więcej wiadomości o motylach.
Prezentacja multimedialna przedstawiona przez panią Patrycję Zieman zawierała ciekawostki z życia i świata motyli
a także podstawy ich budowy i etapy ewolucji.
Pani Emilia Jetka w przygotowanym przez siebie kąciku czytelniczym zaprezentowała pozycje książkowe o motylach i innych owadach, które można spotkać w szkolnej bibliotece. Pani Emilka tak ciekawie opowiadała, że już w tamtej chwili chciało się wziąć te książki do ręki i dowiedzieć samodzielnie jeszcze więcej.
Pani Katarzyna Konkolewska na zakończenie zajęć podobnie jak w cyklicznych wtorkowych zajęciach przeczytała dla wszystkich opowiadanie „Niebieski motyl”.
Nasza chwila z „motylim tematem” minęła bardzo szybko i była równie ulotna jak spotkanie motyla na żywo, jednak pozyskane i przedstawione wiadomości z zajęć pozostaną w naszych wspomnieniach zapewne nieco dłużej.
Seria: zainteresowania i talent. Standard II: klimat społeczny w szkole.
„SPORTOWA PASJA”
O nietypowej sportowej pasji jak na tę kategorię wiekową opowiadał w świetlicy Michał z klasy V b.
Nasz gość przybył z niezbędnymi i charakterystycznymi gadżetami w tej dyscyplinie. Doskonale operował nazewnictwem z zakresu dyscypliny bokserskiej, a trenował od niespełna dwóch lat.
Jak usłyszeliśmy od ucznia w tej dyscyplinie można spróbować swoich sił, można doświadczyć upadków, jednak to nie zniechęciło Michała do kontynuowania bokserskiej pasji. Ten sport umacnia charakter, uczy myślenia i szybkiego reagowania, logicznych przemyśleń i dokonywania wyborów. Podczas części praktycznej Michał prezentował postawy i omawiał zasady bezpiecznego reagowania.
Uczniom bardzo się podobało, tak rzadko można spotkać przyszłego boksera w tak młodym wieku.
Gratulujemy sportowej pasji i życzymy osiągania sukcesów na sportowej arenie.
GALERIASeria: zainteresowania i talent. Standard II: klimat społeczny w szkole.
„MUZYKA NA KAŻDĄ OKAZJĘ”
O talentach muzycznych dzieci można stale mówić, podziwiać, wzdychać a nawet pozytywnie zazdrościć.
Na szczęście co roku w świetlicy doświadczamy miłych niespodzianek muzycznych goszcząc utalentowane muzycznie dzieci, zwłaszcza w dziedzinie gry na instrumentach.
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że przybycie z instrumentem do szkoły to często pokonywanie pewnych barier natury praktycznej,
to zaangażowanie i pomoc rodziców, dlatego tak szczególnie to doceniamy. Na czas „muzycznych gości” nasza sala w świetlicy zamienia się w swego rodzaju salę koncertową, a przynajmniej robimy wszystko jako organizatorzy, aby tak się stało.
W tym roku w świetlicy grę na instrumentach prezentowali: Dominika oraz Kacper z klasy Va.
Jak zawsze przy takiej okazji pytamy o początki tej muzycznej drogi, zadajemy wiele pytań o instrument i naukę gry na nim i oczywiście domagamy się jeszcze więcej muzyki. Nauka gry na instrumencie to oczywiście dydaktyka ale, bez talentu, bez tzw. słuchu muzycznego zapewne byłaby tylko częścią osiągniętego sukcesu i ogromnej pracy.
Gratulujemy muzycznej pasji muzykom: Dominice i Kacprowi i wciąż ponownie zapraszamy.
GALERIASeria: zainteresowania i talent. Standard II: klimat społeczny w szkole.
„ KOSTKA RUBIKA NA WIELE SPOSOBÓW”
Tymoteusz z klasy VII c
od kilku lat miłośnik zafascynowany układaniem Kostki Rubika, zgodził się podzielić swoim zapałem z uczestnikami świetlicy szkolnej.
Opowiadał jak stawiał pierwsze kroki i nie od razu zaprzyjaźnił się z układanką ale po jakim czasie jak sam wspominał miał już w swojej kolekcji niezły dorobek Kostek Rubika w wielu odmiennych wersjach i wciąż nie przestają go fascynować.
Każdy, kto zaczynał kiedyś naukę układania tej kostki wie doskonale, że to nie jest układanka dla każdego. Potrzeba mnóstwo zapału, motywacji, cierpliwości, logicznego myślenia oraz doskonałej pamięci aby pochłonęła nas do reszty, nie wszystkim się to udaje.
Organizując coroczne Zawody w Układaniu Kostki Rubika na czas mamy świadomość, że uczestnicy nie zgłoszą się masowo,
to zaledwie kilkanaście uczniów tej szkoły.
Tymek za pośrednictwem swojej kolekcji pragnął zainteresować i namówić do spróbowania pracy z kostką.
Satysfakcja z osiągnięcia celu: gwarantowana i warta poświęcenia. Uczniom, którym się udało często wspominają, że jest to jedna z niewielu dziedzin, gdzie umiejętnościami i zapałem można zachwycić chociażby swoich rodziców, co często sami rodzice potwierdzają.
Gratulacje.
Seria: zainteresowania i talent
Standard II: klimat społeczny w szkole.
„ŻYWA NATURA”
Bartosz z klasy Va obdarowany niezwykłym talentem plastycznym był gościem zajęcia głównego w świetlicy szkolnej,
podczas którego prezentował swój dorobek prac plastycznych wykonanych techniką graficzną pt: Żywa Natura.
Jak widać można pokochać ołówek i doskonale stosować go jako narzędzie malarskie.
Bartek już od pierwszej klasy jest stałym uczestnikiem świetlicy szkolnej, od zawsze kiedy pamiętamy interesował się biologią, jego domeną są owady i stąd taka tematyka pojawiła się na pracach plastycznych Bartka. Początki jego obecnych prac sięgają klasy IV, ale obecnie obserwujemy,
że nie ma dnia w świetlicy, bez narysowanej kolejnej pracy.
Dwie teczki, do których chowane są kolejne prace zanim trafią na szczególną tablicę talentów plastycznych po prostu pękają w szwach.
Przedstawiane prace są bardzo szczegółowe, na niektórych pojawiają się wspomniane owady, każde drzewo, krzew, bylinę, a nawet roślinę doniczkową w świetlicy na swoich pracach potrafi nazwać.
Po konsultacji i rozmowie z rodzicami dowiadujemy się, że Bartek nie pobierał żadnych profesjonalnych nauk w dziedzinie rysunku,
zatem z pewnością jest to talent. Bartek już przygotowuje następny temat prac z zakresu żywej natury, ale z elementami fantastyki.
Brawo Bartek, czekamy na Twoje kolejne prace i życzymy sukcesów.
GALERIA
Seria: zainteresowania i talent
Standard II:
klimat społeczny w szkole.
„PLASTYCZNE ANIMACJE”
Swoimi zainteresowaniami plastycznymi postanowiły podzielić się z uczestnikami świetlicy szkolnej uczennice:
Judyta oraz Julia klasy VIII b.
Ich prace pełne ekspresji, koloru od razu zwróciły uwagę dzieci. Na każdej widniały postacie, ich twarze oraz postawy,
najwyraźniej „miały coś do przekazania”.
Tematyka prac niezwykle trudna, szczegółowa, widać dopracowany każdy detal. Każdy drobiazg na przedstawianych postaciach był bardzo ważny dla autorek tych prac, miało się wrażenie jakby chciały uwidocznić „kawałek siebie”, zresztą same tak deklarowały.
Julia i Judyta nie tylko przedstawiły swoje prace, ale również opowiedziały o swoich początkach przygody z malowaniem,
szczególnie z tym tematem.
Ostatnia część zajęć miała charakter warsztatowy: dziewczyny bezpośrednio na białej tablicy prezentowały technikę malarstwa,
którą stosują malując animowane postacie.
Trzymamy kciuki za ich dalszy rozwój w tej dziedzinie.
Seria: zainteresowania i talent. Standard II – klimat społeczny w szkole.
„ŚWIAT W NASZYCH RĘKACH”
Uczniowie świetlicy szkolnej chętnie uczestniczą we wszelkiego rodzaju zajęciach plastycznych.
Tym razem pragniemy zaprezentować prace uczniów ze świetlicy szkolnej,
którzy wzięli udział w Ogólnopolskim Ekologicznym Konkursie Plastycznym pt „Świat w naszych rękach”
organizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 1 w Nowym Tomyślu.
Za szczególne zaangażowanie, przygotowanie i mobilizację uczniów podziękowania należą się pani Emilii Jetka.
Seria: zajęcia praktyczne kulinarne. Standard I – promocja zdrowia.
Standard II – klimat społeczny w szkole.
„ŚWIATOWY DZIEŃ NALEŚNIKA”
„Dzień Naleśnika” obchodzony jest 28 lutego i stał się inspiracją do zorganizowania zajęć kulinarnych, chociaż kilka dni później.
Lekcja rozpoczęła się od wyjaśnienia pochodzenia nazwy naleśnika, opowiadaliśmy uczniom o rodzajach ciast naleśnikowych,
pokazaliśmy naturalne sposoby wzbogacania kolorem i smakiem ciasta.
Przykładów inspiracji dekorowania było mnóstwo a okazję do samodzielnego tworzenia zostawiliśmy uczniom.
Ich zapał i zaangażowanie rodziców w powodzenie tej lekcji się opłaciło.
Pieczenie okazało się demonstracją spokoju i cierpliwości, ale oczywiście dzieci były przekonane, że było warto. Naleśnikarka pełniła rolę pokazu, jako nietrudnego, bezpiecznego i zdrowego urządzenia w pełni służenia koneserom naleśników.
Takie zajęcia to 100% integracji społeczności świetlicy: nauczycieli, dzieci i rodziców. Dziękujemy, bo lekcja na pewno zostanie powtórzona.
GALERIA
Seria: zajęcia otwarte. Standard II - klimat społeczny w szkole.
„DLA DOBRA ZWIERZĄT”
O tym, że zwierzęta zasługują na godziwe traktowanie wie zapewne każdy człowiek a ich przywiązanie do niego od zawsze stanowi najważniejszą cechę. O przyjaźni człowieka i zwierząt oraz o ich wzajemnej integracji wspominała na zajęciach otwartych w świetlicy szkolnej podczas
Miesiąca Miłośników Zwierząt pani Anna Gawlik.
W ramach tematu”Dla dobra zwierząt” przypomniała najważniejsze cechy przyjaciela zwierząt, a przybliżając postać św. Franciszka i fragmenty jego życiorysu wskazała jak niewiele potrzeba, aby i Pan i jego ukochane Zwierzę po prostu byli szczęśliwi. Formą zajęć były: zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne, film dydaktyczny oraz zabawy z historyjką i nutką humoru, który spontanicznie wnosiły dzieci podczas konstruowania fabuły kolejnych opowiastek.
Przedstawiony temat będzie ciągle aktualny, goście-obserwatorzy i dzieci-uczestnicy zajęć byli pochłonięci tematem do reszty, mamy więc nadzieję, że w życiu dokonają tylko dobrych wyborów i będą czynić wszystko co najlepsze dla dobra zwierząt.
GALERIASeria: zajęcia otwarte. Standard I – promocja zdrowia.
„HEALTHY BREAKFAST – ZDROWE ŚNIADANIE”
„Czwartki z językiem angielskim” – taki jest cykliczny plan zajęć głównych w świetlicy szkolnej, które prowadzi pani Natalia Wrycza-Tygar.
Tym razem podjęła wyzwanie organizując zajęcia otwarte „Healthy breakfast”o tematyce zdrowego odżywiania, a w szczególności śniadania, oczywiście zapoznając dzieci z tematycznym słownictwem w języku angielskim.
Okazało się, że uczniowie mają zadowalającą wiedzę na temat zdrowego odżywiania, dobór i komponowanie cennych dla zdrowia elementów śniadania bez problemu potrafiły łączyć w jedną całość. W realizacji tematu pojawiły się wspólne wywody o zdrowym śniadaniu, piosenka, quiz, oraz ciekawostki na temat spożywania śniadań przez Brytyjczyków.
Warto więc przypominać o randze spożywania śniadań jako pozytywnej energii na cały dzień nie tylko 8 listopada podczas ogólnopolskiego święta „Dnia Zdrowego Śniadania” lecz każdego dnia.
GALERIA
Rok szkolny 2020/21 należał do trudnych jeśli chodzi o planowanie działań. Pewne ograniczenia spowodowane przepisami dotyczącymi pandemii wymusiły na szkole ograniczenie działań, zwłaszcza z udziałem akcentów z zewnątrz. Ten fakt można myło jednak zniwelować poprzez realizację działań on-line na platformie Microsoft Teams.
„Sekrety naszej zdrowej diety”
to zbiór przepisów, które kochamy i polecamy stosować, którymi chcemy dzielić się i wymieniać jako zespół nauczycieli PSP Nr 4 w Starogardzie Gdańskim.
O zaletach kaszy i jej wpływach na nasze zdrowie nie trzeba przekonywać nikogo.
Koordynator Zespołu Szkoły Promującej Zdrowie, Pani Magdalena Miloch
O tym, że warto bezinteresownie pomagać przekonywał nas nauczyciel naszej szkoły:
Pan Radosław Janicki, wolontariusz roku, honorowy działacz Fundacji „Dr Clown”.
O obowiązku spożywania drugiego śniadania przez dzieci przypomniały w ramach Zajęcia Głównego w Świetlicy Szkolnej panie: Patrycja Zieman oraz Emilia Jetka.
Uczniowie naszej szkoły przygotowali w swoich domach potrawy, które pomagają podnieść odporności dorosłym i dzieciom w czasie pandemii i sezonu chorób.
Podczas lekcji przyrody uczniowie klas IV przygotowali plakaty, promujące zdrowy styl życia pt. "Zdrowe płuca, zdrowy ja".
W czasie nauczania zdalnego prace naszych uczniów zrealizowane na lekcjach wychowania fizycznego, nawiązują do promowania zdrowego trybu życia.
Jednym ze skutków odmrażania gospodarki w Polsce w okresie pandemii była możliwość otwarcia szkół celem umożliwienia rodzicom powrotu do pracy a dzieciom zapewnienia zajęć opiekuńczych.
Miło nam powspominać wycieczkę klasy I e z wychowawcą panią Iwoną Szwoch do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Starogardzie Gdańskim, którą zainicjował jeden z rodziców, pani Wioleta Czerska.
„Podstawowe składniki żywności i ich rola w organizmie” – to temat warsztatów, które zostały przeprowadzone w klasie VII e przez nauczyciela chemii panią Agnieszkę Wielczyk, w nawiązaniu do wcielenia w życie Nowej Piramidy Żywieniowej.
W marcu na jednej z lekcji w klasie III a odbyły się warsztaty kulinarne.
Zespół nauczycieli biblioteki szkolnej: pani Beata Komorowska i pani Justyna Belicka zorganizowały i zaprosiły nauczycieli oraz uczniów, na wystawę zorganizowaną w ramach programu Szkoła Promująca Zdrowie.
Tematy promujące zdrowie często przedstawiane są w świetlicy szkolnej.
Pani Patrycja Zieman na głównym spotkaniu pod tematem „Cieszmy się zdrowiem” zajęła się kwestią żywieniową.
Lekcje z „Piramidą Zdrowia” ruszyły pełną parą. W każdej klasie zagościł plakat piramidy żywieniowej, a nauczyciele chętnie przeprowadzali lekcje o tematyce zdrowotnej dla uczniów.
Do naszej szkoły przyjęła zaproszenie i przedstawiła prezentację:
Czy można spotkać rycerza w obecnych czasach? Oczywiście „TAK”.
Bywają przecież ludzie, którzy poza pracą zawodową posiadają niesamowite pasje.
Cykl zajęć otwartych w lutym w świetlicy szkolnej zamyka lekcja muzyczna „Muzyka z trąbki”, którą przeprowadził pan Mariusz Marchewicz.
O zachowaniu bezpieczeństwa podczas wędrówek po górskich szlakach mówiła pani Emilia Jetka na zorganizowanych w lutym w świetlicy szkolnej zajęciach otwartych z udziałem gości „Góry dla rozważnych”.
Morze to niekończący się temat i na pewno nie można przedstawić go w czasie jednej lekcji. Podczas zajęć otwartych w świetlicy szkolnej pani Mirela Pietrzak przedstawiła jedynie namiastkę tematyki morskiej „Ciekawe i słynne jednostki pływające”.
W lutym w klasach VI zorganizowany został konkurs plastyczny, podczas którego uczniowie planowali zdrowe menu w formie plakatów.
W lutym w ramach projektu promującego zdrowe odżywianie, uczniowie klas VII i VIII wykonywali prace plastyczne w formie plakatów w języku niemieckim.
W bieżącym roku szkolnym dyrekcja wraz ze szkolnymi specjalistami: szkolny pedagog, szkolny psycholog, organizuje cykl czterech tematycznych spotkań dla rodziców o charakterze psychoedukacyjnym pod nazwą „Grupa wsparcia dla rodziców”.
Dnia 9 października uczniowie klasy I b oraz I c wybrali się do sadu jabłoniowego w Maleninie.
Do świetlicy szkolnej przyjęło zaproszenie muzyczne trio z klasy VII c: Michał Negowski, Marta Meller, Anna Kortas uatrakcyjniając zajęcia z towarzyszeniem instrumentów.
Klimat Świąt Bożego Narodzenia zagościł także w naszej szkole. Poszczególne klasy wraz z wychowawcami organizują spotkania wigilijne.
Zespół do spraw programu Szkoły Promującej Zdrowie, jako przykładny gospodarz postanowił zainspirować grono pedagogiczne do integralnego ucztowania podczas wigilijnych spotkań klasowych przy stole pełnym zdrowych, domowych potraw.
Dnia 11 i 12 grudnia w naszej szkole odbyły się sportowe turnieje promujące aktywny styl życia. W środę do zmagań przystąpiły klasy czwarte, które rozegrały turniej w „dwa ognie”, a w czwartek odbył się turniej klas piątych w „ringo”.
Dnia 8 listopada z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Śniadania w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia otwarte "Śniadanie daje moc", podczas których pani Patrycja Zieman przedstawiła prezentację multimedialną - "Zasady zdrowego żywienia w oparciu o nową piramidę zdrowia".
Działając dla dobra społeczności szkolnej zgłosiliśmy do Pomorskiego Kuratora Oświaty chęć przystąpienia naszej placówki do programu Szkoła Promująca Zdrowie i uzyskaliśmy potwierdzenie przynależności do sieci szkół.
Po dwóch latach realizowania działań w okresie przygotowawczym w zakresie promocji zdrowia nasza szkoła otrzymała
AKT PRZYNALEŻNOŚCI
do Pomorskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie,
nadanego przez Pomorskiego Kuratora Oświaty.
AKT PRZYNALEŻNOSCI PSP NR 4 W STAROGARDZIE GDAŃSKIM DO POMORSKIEJ SIECI SZKÓŁ