Paczuszka dla maluszka
Podziękowanie
„O Makaronach w kilku odsłonach”
- Seria: zajęcia dydaktyczne.
Standard I – promocja zdrowia
Standard II - klimat społeczny w szkole.
„O MAKARONACH W KILKU ODSŁONACH”Makaron pod wieloma postaciami i przygotowywany na wiele sposobów gości na stołach u większości ludzi.
O walorach tego produktu, jego składzie, rodzajach, jakości, kształtach zgodziły się opowiedzieć zaproszone do świetlicy: koordynator SzPZ - pani Magdalena Miloch oraz intendent naszej szkoły - pani Michalina Kitowska.
Tematycznie przygotowana prezentacja multimedialna, makaronowa wystawa oraz ciekawe opowieści o genezie makaronu zachęcały do słuchania i zadawania pytań.
Wśród uczestników świetlicy gościła także klasa III c wraz z wychowawczynią, a całości pokazu przyglądali się zaproszeni goście. Po prezentacji wszyscy uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o makaronach a chętni degustowali przygotowany odpowiednio makaron razowy.
Było bardzo ciekawie.
GALERIA
„ŚNIADANIE DAJE MOC” PYSZNE I ZDROWE PASTY KANAPKOWE
- Seria: zajęcia dydaktyczne.
Standard I – promocja zdrowia
Standard II - klimat społeczny w szkole.
„ŚNIADANIE DAJE MOC” PYSZNE I ZDROWE PASTY KANAPKOWEŚniadanie to podstawowy posiłek dnia ważny dla każdego człowieka. Przygotowanie zdrowego śniadania dla siebie lub rodziny wiąże się z przeznaczeniem czasu, ale dla zdrowia warto taki czas przeznaczyć.
W święto „Dzień zdrowego śniadania” uczestnikom świetlicy nauczyciele zaprezentowali jedną z form zdrowego śniadania czyli pasty kanapkowe. Moda na komponowanie zdrowych, kolorowych i przede wszystkim pysznych past kanapkowych to kolejny sygnał że warto zainteresować się tym tematem. Oprócz past kanapkowych prezentowaliśmy praktyczne i nietrudne sposoby wykonywania tej formy posiłku. Uczestnicy świetlicy mieli mnóstwo pytań do tego tematu, a po spotkaniu była okazja do degustacji i oceny z punktu widzenia młodego uczestnika zajęć. Całej uroczystości przyglądali się zaproszeni goście, którzy uchylili rąbka tajemnicy na temat własnoręcznie przygotowywanych past dla siebie i swoich najbliższych.
Zachęcamy do kulinarnej przygody, czyli wykonywania oraz degustowania własnych past kanapkowych.
GALERIA
Osiągnięcia naszych uczniów w konkursach przedmiotowych
W ostatnich tygodniach w naszej szkole odbył się szereg konkursów przedmiotowych organizowanych przez Pomorskiego Kuratora Oświaty w Gdańsku dla uczniów klas 4-8 .
Ich celem było m.in. rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz pogłębienie wiedzy i umiejętności.
Oto lista uczniów, którzy wykazali się najwyższymi umiejętnościami i zakwalifikowali się do kolejnego, rejonowego etapu konkursu:
Język polski:
Antonina Rodziewicz- klasa 8a
Anna Topolska -klasa 8e
Język niemiecki:
Patrycja Wąsik -klasa 8c
Matematyka:
Zuzanna Zielińska -klasa 8c
Weronika Kruk -klasa 8b
Fizyka:
Joanna Jankowska -klasa 8e
Laureatom szkolnego etapu konkursów gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszych zmaganiach na etapie rejonowym.
Konkurs Ortograficzny pt. DYKTANDO KOCIEWSKIE
17 listopada 2022 roku w Publicznej Szkole Podstawowej Nr6 odbył się XIX Powiatowy Konkurs Ortograficzny pt. DYKTANDO KOCIEWSKIE pod patronatem Starosty Powiatu Starogardzkiego.Nasza szkołę reprezentowała uczennica klasy 3e Nela Olejnik. Nela otrzymała wyróżnienie.Gratulujemy i jesteśmy z niej dumni.
Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka”
Od 3 lat nasza szkoła uczestniczy w ogólnopolskim projekcie „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Projekt ten został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie. Przekazanie wyprawki czytelniczej uczniom miało charakter uroczysty i odbyło się podczas pasowania na czytelnika.
Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka” ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pasowanie na czytelnika
W dniach 15 i 16 listopada uczniowie klas I zostali pasowani na czytelników naszej biblioteki szkolnej.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, posłuchali czytanej przez panią Emilię bajki "Alibaba i 40 rozbójników". Dzieci wspólnie doszły do wniosku, że biblioteka jest sezamem pełnym skarbów. Następnie zapoznały się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika.
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
34
Nordic Walking
Spotkanie z panem Szymonem Góralczykiem
10 listopada 2022 r. w czytelni miało miejsce spotkanie z panem Szymonem Góralczykiem, bajarzem, opowiadaczem, podróżnikiem i zbieraczem opowieści. Pan Szymon przy dźwiękach bębna zabrał słuchaczy w niezwykłą podróż do krainy baśni, legend i mitów. Między naszym gościem a zgromadzonymi na spotkaniu dziećmi nawiązała się wspaniała relacja. Uczestnicy spotkania z zapartym tchem słuchali bajarza i aktywnie włączali się w jego opowieści. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy I e wraz z panią Magdą Drewek oraz dzieci z klas I - III objęte opieką świetlicową wraz z panią Elizą Wojewódką. Dziękujemy panu Szymonowi za przyjęcie naszego zaproszenia i niezwykłe opowieści.
6
Dzień Postaci z Bajek
7 listopada obchodziliśmy w bibliotece szkolnej Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji w wypożyczalni pojawiła się wystawka książek z baśniami, bajkami i bajeczkami. Każdy czytelnik odwiedzający tego dnia bibliotekę brał udział w błyskawicznym quizie "Zgadnij, jaka to postać z bajki". Za prawidłowe odpowiedzi dzieci otrzymywały słodkie upominki. Największą popularnością wśród wypożyczających cieszyły się w tym dniu oczywiście książki z bajkami.
3
Podziękowania od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej
Bal Świętych
W oktawie Wszystkich Świętych w naszej szkole odbył się Bal Świętych. Bal rozpoczęliśmy w kościele św. Wojciecha wspólnym śpiewem i modlitwą, następnie przeszliśmy barwnym korowodem, świętych i aniołów przez miasto na hale sportową w naszej szkole, gdzie pod wodzą wodzireja dzieci, rodzice i wszyscy uczestnicy wspólnie się bawili, uczestnicząc w tańcach, śpiewach i różnych animacjach, a kto w trakcie zabawy zgłodniał mógł się posilić zupą dyniową, placuszkami i słodyczami. Serdecznie dziękujemy wszystkich zaangażowanym w organizację tej pięknej inicjatywy.
Udział w warsztatach w gospodarstwie agroturystycznym.
21 października 2022 roku klasy: II A, III B, III C, III D i III E gościły w Zagrodzie Powroty w miejscowości Szerbięcin, by aktywnie uczestniczyć w warsztatach gospodarstwa agroturystycznego. Uczniowie fascynowali się zwierzętami hodowlanymi, a obserwacja ich codziennego życia wyjaśniła wiele mechanizmów występujących w świecie człowieka. Ogrom radości dostarczyła przejażdżka wozem drabniastym , który ciągnęły dwie klacze. Inspiracją dla wielu okazała się jazda w siodle konnym. Dzieci miały możliwość karmienia, dojenia i zapoznania się z codzienną pracą ze zwierzętami gospodarskimi. Ogromnym doświadczeniem okazało się pranie na tarce, mielenie ziarna na mąkę, czy prasowanie żelazkiem z duszą. Obrzędy ludowe zaciekawiły każdego uczestnika wycieczki. Przygoda z wiejskim klimatem zakończyła się pieczeniem kiełbasek przy wspólnym ognisku. Bliski kontakt z doświadczonymi i bardzo przyjaznymi zwierzętami wzbudził w uczestnikach empatię i pozytywne emocje wobec wiejskich przyjaciół.
28
"Bitwa o plac"
Dnia 28 października klasa 6c stoczyła bitwę o plac. Uczniowie podzieleni na dwie drużyny: chłopców z placu Broni oraz czerwone koszule najpierw utworzyli z ławek i krzeseł dwie fortece. Następnie przygotowali broń – kule z papieru, na których zanotowali pytania do lektury „Chłopcy z placu Broni” F. Molnara.
W wyznaczonym momencie rozpoczęła się bitwa, czyli obrzucanie się „amunicją”. Każda z drużyn musiała następnie zebrać kule, które upadły na ich terenie. Z kolei grupy zadawały sobie wzajemnie pytania, odczytując je z kul. W naszej rozgrywce zwyciężyła drużyna czerwonych koszul, wykazując się lepszą znajomością lektury. Zespół też wyróżnił się przygotowanymi rekwizytami oraz strojami w kolorze czerwonym, zgodnie z treścią utworu.
Zajęcia wzbudziły wiele pozytywnych emocji wśród uczniów, na pewno zostaną w pamięci na długo. Czasami warto na lekcji wyjść z ławek.
JB
1
Akcja "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie".
27 X nasza szkoła brała udział w III Międzynarodowej Edycji VII Ogólnopolskiej Akcji "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie". Wydarzenie realizowano w ramach Międzynarodowego M-ca Bibliotek Szkolnych oraz Kampanii Społecznej "Cała Polska czyta dzieciom".
W biciu rekordu w czytaniu na przerwie wzięli udział wszyscy uczniowie obecni w tym dniu w szkole, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji. Czytano dosłownie wszędzie: w bibliotece, na korytarzach, w salach lekcyjnych, stołówce szkolnej a nawet w sekretariacie i w kuchni.
Celem akcji było promowanie czytelnictwa, integracja społeczności szkolnej, zachęcenie dzieci do sięgania po książkę w każdym miejscu i w każdej sytuacji. Okazało się, że wspólne czytanie jest świetną formą spędzania czasu wolnego i daje dużo radości.
Koordynatorem akcji była biblioteka szkolna oraz Parlament Uczniowski.
Szkolny konkurs Plastyczny pt.” Jesienne pejzaże”.
W październiku został przeprowadzony wśród uczniów klas 4-7 Szkolny konkurs Plastyczny pt.” Jesienne pejzaże”.
Celem konkursu było uwrażliwienie na przyrodnicze walory jesieni, a także, rozwijanie kreatywności przy wykorzystaniu różnych dostępnych materiałów. Pomysłowość uczniów była bardzo duża. Dlatego też duża liczba uczniów została wytypowana do nagrody lub wyróżnienia.
W kategorii klas 4-5 są to następujący uczniowie:
- Lena K klasa 5c
- Aleksander L klasa 5e
- Nikola F klasa 5d
- Nelly R klasa 4a
- Filip Cz klasa 4e
- Samanta W klasa 4b
- Igor Sz klasa 4c
- Kacper M klasa 5b
- Jakub T klasa 5e
- Lena P klasa 5c
- Maja Z klasa 5c
- Iga F klasa 5d
- Mikołaj S klasa 5d
W kategorii klas 6-7 są to uczniowie:
- Natalia Ś klasa 6e
- Marcelina P klasa 7a
- Julia Ł klasa 6a
- Ines L klasa 6e
- Jakub Sz klasa 6e
- Paulina B klasa 7a
- Milena D klasa 7b
- Natasza O klasa 6a
Wszystkim wymienionym uczniom gratulujemy świetnych pomysłów i zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych konkursach.
4
Wycieczka do Krakowa.
W ramach prowadzonej od 3 lat innowacji przez p. Justynę Stubę-Poppek, uczniowie klasy 6a oraz kas: 8d, 6d, 8e, 7b uczestniczyli w wycieczce do Krakowa.
Celem wyprawy było promowanie naszej szkoły, regionu oraz osobiste spotkanie się z przyjaciółmi z zaprzyjaźnionej szkoły w Krakowie, z którymi poznaliśmy się za pomocą komunikatorów internetowych.
Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Krakowie przyjęli nas bardzo radośnie i gościnnie. Spędziliśmy z nimi kilka sympatycznych godzin. Zaskoczyła nas ich szkoła, która mieści się w kamienicy i skrywa wiele tajemnic. Zostaliśmy również zaproszeni na koncert smyczkowy w Akademii Sztuk Pięknych.
Cudowna pogoda uprzyjemniała zwiedzanie Krakowa. Wędrowaliśmy całymi dniami po mieście, a wieczory spędzaliśmy w komfortowym hotelu "Fero".
Odwiedziliśmy m.in. : Wawel, krakowski rynek z Sukiennicami, Kościół Mariacki, Muzeum Bursztynu, zabytkowe uliczki, Ogród Botaniczny, Smoka Wawelskiego. Zwiedzanie urozmaicił nam pan przewodnik, który opowiadał zaskakujące historie związane z miastem.
Posmakowaliśmy własnoręcznie zrobionych obwarzanków. Wdrapaliśmy się na Kopiec Kościuszki i spotkaliśmy się ze sławnymi postaciami wykonanymi z wosku
Przywieźliśmy z wyprawy nowe przyjaźnie, fotografie, obwarzanki dla rodziny, wspomnienia oraz małego Wawelka, który będzie nam przypominał o Krakowie :)
Przyjaciół z tego pięknego miasta będziemy gościć wiosną.
Opiekunowie wyprawy to Justyna Stuba-Poppek i Radosław Janicki przy współpracy p. Pauliny Szulc i rodziców.
34
Początek przygody ze szkolną rabatą.
W minioną sobotę, 29 października wraz z rodzicami i z dziećmi z klasy 2a przygotowaliśmy miejsce i podłoże dla kwietnego ogródka. Pragniemy stworzyć miejsce z miododajnymi roślinami, kwitnącymi od wczesnej wiosny do jesieni. Naszym celem jest uwrażliwianie dzieci na bioróżnorodność i konieczność wspierania motyli, pszczół i innych zapylaczy, także w środku miasta. Rodzice z naszej klasy z entuzjazmem wsparli nasz pomysł i włączyli się w realizację projektu. Szczególne podziękowania kierujemy do państwa Rozmus, którzy zorganizowali przywiezienie i bezpieczne wyładowanie kompostu. To dopiero początek naszej przygody ze szkolną rabatą.
16
Konkurs Plastyczny pod nazwą „Jesienny mural”.
Dnia 25 października dla klas I i II odbył się szkolny Konkurs Plastyczny pod nazwą „Jesienny mural”. Celem konkursu było przedstawienie jesiennego pejzażu. Dzieci miały możliwość zaprezentowania aktywności twórczej w zakresie umiejętności plastycznych, na forum szkoły.
Każdą klasę reprezentowało dwóch uczniów. Dzieci w parach, na arkuszach brystolu malowały farbą tło, imitujące źdźbła jesiennej trawy. Następnie całość ozdabiały jesiennymi kwiatami- astrami oraz liśćmi. Mogły też używać gotowych rekwizytów: liści wykonanych z pianki, naturalnych ususzonych listków i kwiatów wyciętych z gąbki. Trzeba było pokryć je farbą i używać w roli stempla. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wrażliwością estetyczną.
Jury nagrodziło następujące osoby :
I miejsce zdobyły Natalia Szwoch i Aneta Tyda z klasy II e
II miejsce zajęły Julia Księżniak i Marta Tuchlin z klasy II b
III miejsce zdobyli Maura Gergella i Iwo Gliniecki z klasy I c
Jury przyznało też 3 wyróżnienia.
I wyróżnienie – Zuzanna Pisanko i Pola Cablewska z klasy I b
II wyróżnienie – Antonina Klukowska i Edyta Poliatevych z klasy II a
III wyróżnienie – Hannah Majewska i Amelia Wichert z klasy I e
Uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe, upominki i pamiątkowe dyplomy. Zwycięzcom gratulujemy!
Wszystkie prace umieściliśmy na szkolnym korytarzu, na sztalugach, blisko siebie. Tworzą w ten sposób wielki, jesienny mural.
16
Archiwum Aktualności